Гpaдyc АД ще изплаща дивиденти след инвестиции и стабилизиране на компанията
Градус АД ще разпредели дивидент със средства от неразпределената печалба от минали години.
Дружеството свиква общо събрание на 10 юни 2026 г. в Стара Загора, на което ще се гласува годишният отчет за 2025 г., докладите на ръководството и одита и предложеният дивидент. Материалите са публикувани на сайта x3news.com.
С 579 405,79 лева (296 245,48 евро) от неразпределената печалба на дружеството се предвижда да се покрие загубата на компанията. Общо 5 782 749,70 евро ще бъдат разпределени на акционерите, като изплащането на дивидента ще започне на 13 юли тази година.
Предложението за дивидент от 5,78 млн. евро, или 0,035 евро на акция, е пряко свързано с етапа, в който се намира компанията. През последните няколко години реализирахме значителна инвестиционна програма, а днес вече виждаме конкретните резултати от нея в оперативната дейност, казва Георги Бабев, изпълнителен директор на дружеството.
Към момента Градус работи на пълни производствени мощности и има стабилни парични потоци, което ни позволява да предложим на акционерите разпределяне дивидент, казва Бабев.
В периода 2022-2025 г. компанията реализира мащабна инвестиционна програма, насочена към модернизация, автоматизация и повишаване на ефективността.
Инвестициите са насочени към няколко ключови направления: модернизация и разширяване на производствени линии, оптимизация и централизиране на ферми и процеси, внедряване на системи за управление и автоматизация, проекти за енергийна ефективност и газификация, изграждане на собствени енергийни мощности, включително фотоволтаични инсталации.
Само в месопреработвателното предприятиена инвестициите надхвърлят 10 млн. евро, което има директен ефект върху себестойността и устойчивостта на производството.
Паралелно с това продължават и допълнителни инвестиции – например проекти за обновяване на активи и инфраструктура на стойност над 5 млн. евро.
Днес, когато тази инвестиционна фаза е в значителна степен завършена, можем да преминем към по-балансиран модел между растеж и възвръщаемост за акционерите, казва Бабев.
Той допълва, че компанията влиза в нов етап от развитието си. Ръководството ще се фокусираме върху повишаване на ефективността, оптимизация на разходите, устойчиво производство, допълнителни инвестиции с по-висока възвръщаемост.
Ще продължат инвестициите, но при по-умерен и балансиран подход спрямо предходните години.
Източник: divident.eu
