HR-компания намери над 90 чуждестранни работници за големи старозагорски фирми

Търсенето на чуждестранни работници в различни сектори на българската икономика нараства с всеки изминал ден, категорични са от агенцията за подбор на кадри Human Power, която работи в Стара Загора.

Агенцията е внесла в България 850 работници за последните 4 години, като най-голям брой са тези от Непал и Бангладеш.

В регион Стара Загора най-много се търсят хора за производствените процеси. Затова и агенцията, която е сред утвърдените в страната, е внесла в региона 96 работници за 8 компании.
Едно от предприятията, които ползват работници от Непал и Бангладеш, е мебелната фабрика Средна гора. Ръководството на фабриката е доволно от работата им.

Непалците са подходящи за по-общи работници или за работници в хотелиерския бизнес, защото в държавата им няма толкова добре развита промишленост, докато сред хората от Бангладеш има много добри заварчици, строителни работници, които могат да свършат отлична работа веднага щом се адаптират към начина на работа в компанията, която ги е наела, обясни мениджърът на Human Power Слави Славов.

Когато свършиш добра услуга на 10 работодатели, те препоръчват на още 10. Така постепенно увеличихме капацитета си и само за 2025 г.  сме осигурили за нуждите на българските работодатели 150 чуждестранни работници, казва  Славов.
Той допълва, че агенцията внася работници не само от Непал и Бангладеш, но и от Узбекистан и Индия. Заключението до момента е, че в действителност, хората които идват от по-бедни страни, се раздават повече в работата.
 
Търсим баланс, в който да намерим работници, които да са доволни от възнагражденията в България и да работят добре. Когато сметнем тяхното възнаграждение плюс това, което се полага за квартира, трябва да излезе същия разход, който се плаща за един български работник, за да бъде оправдано усилието за привличане на работници от чужбина, обяснява той.

Human Power е първата фирма в България, която прилага специални модели за адаптивност и обучава чуждестранните работници. Те учат български език, като използват в обучението услугите на лицензираната компания The Prime Academy. Когато чужденците завършат обучението си, те могат да отговарят на прости въпроси, да пазаруват в магазин и знаят интересни неща за България.

По този начин те отиват с много по-голямо самочувствие на работното си място в България, пък и работодателите са доволни.

През последните месеци и други фирми се присъединяват към модела на работа на Human Power.
Искаме, когато има нещо добро, да го предложим на всички наши колеги. От това ще спечелят както българските работодатели, така и самите работници, на които им предстои нелек път на адаптация в страната ни, казват от Human Power.

Една от основните трудности в бранша е, че до момента няма лиценз за вноса на работници от чужбина в България. Това позволява в дейността по подбор на кадри да влязат случайни и дори безотговорни хора.

Има 3 лиценза, които съществуват в Агенцията по заетостта и всички фирми, които се занимават с подбор на кадри трябва да ги притежават, подчертава Слави Славов.

Първият лиценз е за подбор на кадри в България – той дава правото да търсиш хора, да ги представляваш и да им помагаш, например на българи да си намерят работа в България. Вторият лиценз дава възможност на Агенцията да помогне на българи, които си търсят работа в чужбина. Третият се нарича лиценз за отдаване на персонал под наем – с него имаш възможност да съдействаш на фирми, които искат да отдадат под наем свои работници и служители на други фирми.

Засега обаче за внос на работници от чужбина в България не се изисква лиценз.
Има хора, които влизат неподготвени в този бизнес. Те не разбират, че на практика не става въпрос само за предлагане на работа, а за човешки животи. Трябва да направиш процеса балансиран, справедлив и дългосрочен, обясняват от агенцията.

Друг основен проблем е, че няма организираност и институциите не работят добре заедно. Това прави процесът по наемане на работници от чужбина все още много дълъг и труден.

 

Източник: divident.eu



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам