Дебат разгорещи споровете да има или не Летище Стара Загора
Дебат, посветен на бъдещето на Летище Стара Загора събра експерти, представители на политически партии, на бизнеса в регион Стара Загора.
В дискусията взе участие и кметът Живко Тодоров заедно със своите заместници Радостин Танев и Мартин Паскалев, както и директорът на Индустриална зона Загоре Радослав Танев.
От страна на експертите в дискусията се включиха Тодор Иванджиков – авиационен експерт и председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия, Иван Вандов – летищен експерт към Главна дирекция Гражданска въздухоплавателна авиация, Лилчо Лилов – дългогодишен летец, както и арх. Веселин Беров, който е сред най-големите защитници на идеята за запазване на летището.
Бизнесът беше представен от председателя на КРИБ Венцеслав Славов и от председателя на ТПП – Стара Загора Олег Стоилов.
Срещата бе водена от социолога Първан Симеонов и организирана от Инициативен комитет, обединяващ ТПП- Стара Загора, Граждански клуб ЛИПА, творчески колектив На улицата, гражданско обединение Летище за Стара Загора.
Целта на организаторите беше да се създаде подходяща среда за диалог, макар че след първите двадесетина минути споровете се разгорещиха и на моменти прескочиха границите на добрия тон.
Позицията на Община Стара Загора изхожда от перспективата, в която трябва да се развива областният град – да остане индустриален, да привлича инвеститори и да създава работни места, защото точно те карат младите хора да останат тук, обясни кметът Живко Тодоров. Това е много важно, особено в контекста на Зелената сделка, допълни той.
От няколко години имаме разработен проект как терена на Летище Стара Загора да бъде превърнат в модерна индустриална зона. В течение на времето стана ясно, че би било добре да има и площадка, на която да кацат дронове, защото тя е перспективен, иновативен транспорт. Смятам, че летището не може да запази пистата в този си вид. Ако трябва да се превърне отново в летище, необходимо е да тя отговори на съвременни изисквания, които изискват огромни инвестиции.
Да не забравяме, че към момента теренът е държавен. И че Индустриална зона Загоре ще придобие този терен чрез сделка на покупко-продажба – тоест ще го купим, а няма да го получаваме безвъзмездно! Той трябва да се разработи като бизнес проект, така че да може да върне парите, с които ще се финансира самата сделка по покупка на летището, подчерта Живко Тодоров.
Със съдействието на арх. Веселин Беров е разработен друг проект, различен от този на Община Стара Загора. В него от общата площ на летището, която е 2200 дка, се отделят около 900 дка за писта за малки самолети.
Целта е да покажем, че ако се обособи една ивица, останалата територия би могла да бъде за индустриална зона. Отделно има 2000 дка частни земи на прилежащи територии, каза арх. Беров.
Идеята за обособяване на малко летище беше подкрепена и от Тодор Иванджиков. Авианционният експерт лансира идея за създаване на център за тестване и развитие на дронове край Стара Загора, далеч от сгради и натоварени пътища с цел осигуряване на безопасни тестови условия. Той е привърженик и на идеята да се създаде учебен авиационен център в Стара Загора. Става въпрос за сертифициране на малко летище за въздухоплавателни малки средства до 20 тона, малки самолети, за които писта с дължина 1500 м е напълно достатъчна.
На нея ще се изпълняват бизнес полети, тренировъчни полети, атрактивни спортни мероприятия. Не става въпрос за редовни пътнически полети или карго авиация.
Пистата ще бъде разположена в най-южната част, с широчина 30 метра.
При този план между 950 – 1000 дка ще бъдат необходими за летището, обясни Иван Вандов. Кметът Живко Тодоров отново обясни защо подобна идея е неприемлива: Теренът е държавен, не е общински. Можем да придобием терена чрез закупуване. Като финансова сделка това означава да придобием 2200 дка, като платим за тях 54 млн. лева – пари на Община Стара Загора, след което да кажем, че почти две трети оставяме за летище. Ние не сме в позиция да поемем отговорност това да се случи. Това е бизнес сделка, не става въпрос за общински имот, напомни отново градоначалникът.
Отношение по темата взе и един от основните защитници за запазване на Летище Стара Загора – програмистът Борислав Лазаров. Според него Община Стара Загора няма нужда от толкова голяма индустриална зона. Изказването на Лазаров, че общината ще придобие земята на по-ниска от пазарната цена и сравнението с други общини в страната предизвика недоволство сред общинското ръководство, което прозря внушение в думите му.
Община Стара Загора има нужда от големи индустриални площи. Изпускали сме сериозни инвеститори заради липсата на такива, отбеляза изпълнителният директор на Индустриална зона Загоре Радослав Танев: „Нашата индустриална зона беше първо до кв. Зора. Терените там се разпродадоха веднага. Работим по Индустриална зона Еленино близо 3 години. През следващия месец в зона Еленино започваме изпълнение на проект по ПВУ. Там сме продали два от шестте имота с обща площ 330 дка. Имаме подписани договори до момента в Индустриална зона Еленино да се създадат близо 1000 работни места. Така в момента Община Стара Загора разполага само с три терена за инвеститори в Индустриална зона Еленино – с площи от 150 дка, 36 дка и 75 дка, стана ясно от срещата.
В края на срещата организаторите изразиха удовлетворение, че се е поставила темата за разискване в присъствието на общинската власт, експертите и граждански организации.
Източник: divident.eu