Георги Първанов, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта

 

 

 

 

 

Българинът все повече отказва да работи нискоквалифицирана работа, дори да е добре платена, обръща внимание членът на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта

Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените – 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.

Има трайна тенденция на по-голям брой завръщащи се от чужбина българи, както и на заселващи се граждани на страни от ЕС, заяви Първанов, който смята, че демографската ситуация се подобрява. По думите му, продължава да се увеличава броят на хората, които се заселват у нас и за първи път имаме обърната тенденция, а прогнози очертават 2025 г. като първата, в която ще се види сериозна промяна в тази посока.

Експертът цитира данни, изнесени от демографа Георги Бърдаров за 10 пъти ръст на заселилите се германци в района на Добрич. 30 000 – 40 000 души е бил вносът на работници у нас за тази година. С това общият им брой за последните години ще достигне шестцифрена стойност, каза Георги Първанов в предаването Преди всички.

“Тотално не достигат сезонните работници. Голям е интересът от тези с краткосрочна заетост. Българинът все повече отказва да работи нискоквалифицирана работа, дори да е добре платена.”Повечето производители трудно могат да се справят без да ползват сезонна работна ръка от страни извън ЕС, подчерта той. Около 150 000 са трайно безработните, броят им се е застопорил, уточни Първанов.

Експертът отчита и друга тенденция: бум на млади хора, които искат да работят – 13-14-15-годишни, както и бум на хора в пенсионна възраст, които продължават да искат да работят. Обяснението за първата група е в изтъняването на средната класа и това, че доходите у дома не достигат. Към това се добавя и желанието на младите хора за независимост, посочи Първанов.

Специалистът по човешки ресурси обърна внимание и върху огромната разлика между заплащането в районите с най-ниска средна работна заплата: 1500 лева, и почти 3200 лв. в икономически добре развити райони. Първото тримесечие на 2025 ще бъде загубено и като възможност за усвояване на еврофондове, и като чужди инвестиции, изтъкна в заключение той.

 

Източник: epicenter.bg



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам