Festo в България откри лаборатория Системи за автоматизация в Технически университет, Габрово
На 20-ти ноември на официално събитие Festo в България откри Лаборатория „Системи за автоматизация“ в Технически университет, Габрово. В продължение на години симбиозата между наука и индустрия и споделената обща цел за качествено техническо образование в България, свързва устойчиво Festo с ТУ-Габрово.
Откриването на лабораторията идва точно в навечерието на 60-годишнината на ТУ, за да подпомогне образователния процес на бъдещите инженери от Факултет „Електротехника и електроника“, катедра „Автоматика, информационна и управляваща техника“.
Събитието събра над 100 гости и предизвика огромен интерес от страна на студенти, академичната общност, образователни институции, бизнеса и обществеността.
Старта на събитието по откриването беше даден от Мартин Ганчев, ръководител на отдел „Инженеринг“ във Festo България, който представи трансформацията на компанията – от производствено дружество към високотехнологична компания за развой, инженеринг и производство на електроника и електрически задвижвания.
Татяна Милева, ръководител отдел „Човешки ресурси и правен“ представи организационната култура на Festo, съчетаваща традиции и иновации, която превръща Festo в предпочитан работодател, а компанията в идеално място за развитие. Това печели на Festo международно признание и наградата Lean&Green Management Award 2024.
Д-р Волфганг Отербах, ръководител отдел Развой на електродвигатели в Техническия инженерен център се включи в презентацията разказвайки за приноса на екипа в Габрово за успеха на компанията и предстоящите инвестиции и нова експертиза в областта на облачните технологии и изкуствения интелект в индустриалната автоматизация.
След официалното откриване на лабораторията, д-р Волфганг Отербах представи профила на тестовия екип в Габрово, съсредоточен върху Fieldbus и Seamless Connectivity – ключови технологии за комуникация между умни електронни устройства.
Венцислав Пенов, ръководител на бизнес единица „Тестване, измерване и софтуерна автоматизация“, направи исторически обзор на лабораторните изследвания, докато Красимир Гичев, ръководител на Техническия инженерен център, акцентира върху професионалните компетенции на екипа в Габрово и ангажимента на компанията към техническото образование.
В края на събитието д-р инж. Мариян Няголов, университетски преподавател и „Аналитик, компютърно осигуряване на качеството“ към, Техническия инженерен център, Габрово направи кратка демонстрация на лабораторното оборудване и говори за възможностите за надграждане с нови устройства и алгоритми за управление.
Новата лабораторията е оборудвана с учебни установки за моделиране и управление на автоматизирани производствени линии, изградени изцяло с компоненти на Festo. Те онагледяват инженерните решения и функционалните възможности на продуктите на компанията, намиращи приложение в различни видове индустрии. Стойността й надхвърля 20 хил. лева.
Festo в България продължава да инвестира в своето бъдещо развитие като през 2025 година компанията планира да: увеличи на броя на служителите на Festo в Габрово; удвои офис и лабораторните площи на компанията(от 325 м2 до 700 м2); технологично профилиране и в сферата на облачните технологии и изкуствения интелект в индустриалната автоматизация; инвестиции за оборудване на нова Лаборатория в областта на индустриалните комуникации и промишлената електроника в ТУ-Габрово.
Източник: lider.bg