ТРЕЙС реставрира и консервира моста на Кольо Фичето в Бяла
Официалното откриване бе на 23 август с концерт и 3D мапинг
Каменният мост при Бяла е завидно постижение на българското възрожденско инженерно-строително изкуство. Най-дългият за времето си, изправен, сводов мост на Балканския полуостров е изграден от гениалният Никола Фичев по заповед на Мидхат паша.
Дължината му е 276 м, широчината- 9,5 м
Работата по моста започва през 1865 г. и завършва за две години.
14-те свода са украсени с релефни изображения на животни и митологични създания, които дотогава са поставяни само върху фасади на сгради. Мостът се поддържа от 13 опори с ниши и брегови устои. Преливниците създават усещане за украсена жилищна сграда. Мостът е направен от издялан камък, варовик и варов хоросан.
През 1897 г., р. Янтра разрушава 130 м от моста, унищожени са осем от сводовете. През 1923 г. на разрушената част е изграден 75 м бетонов мост, както и 69 м- насипен участък. Обликът на моста е променен- остават само 4-те свода в източния му край.
100 години по моста не са правени никакви ремонти. Основите му са подкопани, има пукнатини, каменната облицовка и перилата се рушат, обрасъл е с растителност.
През 2000 г. мостът е обявен за паметник на културата и собствеността се прехвърля от държавата към Община Бяла. През годините, усилията на кмета Димитър Славов в търсене на финансиране най-накрая са увенчани с успех. Изготвят се идеен и работен проект, чиято цел е Беленският мост да се открои като паметник на строителното изкуство.
Отговорността за укрепването на 150 годишния мост и заличаването на пораженията на времето, е на стрoителите от „Трейс Груп Холд“ АД. През 2023 г. те започват консервационно-реставрационните дейности и изграждането на допълнителните конструкции. Мостът е разделен на четири зони, които отговарят на строителните дейности по обекта.
–ЗОНА 1 –автентичната, най-източна част с дължина 77 м, има четири свода;
–ЗОНА 2 – бетонова конструкция с дължина 75 м, изградена през 1922-1923 г.;
–ЗОНА 3 – насипен участък с дължина 62 м, мостът е прекъснат като съоръжение.
–ЗОНА 4 – автентичната, най-западна част с дължина 53 м, състои се от два свода.
Предизвикателствата по реконструкцията са големи. При разкриването на различни части от съоръжението има „изненади“, които изискват корекции на предписанията в проекта.
*Извършено е усилването на долното строене на стоманобетоновата конструкция, чрез допълнителни пилоти около всеки стълб, облечени в стоманобетонов кожух.
*Възстановен е автентичния габарит на моста от 9 м.-изпълнени са стоманобетонови плочи и хидроизолационна защита
*След моста е изграден дънен праг от стоманобетон.
*Каменната част е почистена от растения, налепи и микробиологичната патина;
*С обработен варовик са възстановени :парапета, настилката, бордюрите и тротоарите.
Възстановеният Беленски мост е паметник на българския строителен гений. Заедно с новоизградения музей те се превръщат в привлекателен туристически обект, който ще провокира пътешественици, архитекти и строители… да предават от уста на ухо, в книга или в социалните мрежи възхитата си от строителя Уста Колю Фичето.