Успешен старт на проекта GH2M за ускоряване на внедряването на зелена водородна мобилност в ЕС

На 15 и 16 май 2024 г. в базата на Мини Марица-Изток, Старозагорски минерални бани, се проведе първоначалната среща по проекта GH2M. Проектът има за цел да ускори внедряването на зелена водородна мобилност в различни региони на Европейския съюз. Тази инициатива е ключова стъпка към постигане на целите на ЕС за климатична неутралност до 2050 г.

На срещата присъстваха представители от всички осем партньора по проекта, включително:

  • Агенция за регионално икономическо развитие Стара Загора (SZREDA), България
  • Регионът на Пелопонес (Region of Peloponnese), Гърция
  • Провинция Дренте (Provincie Drenthe), Нидерландия
  • Регионална агенция за развитие на региона Пардубице (RRAPK), Чехия
  • Западната комисия за развитие (Western Development Commission), Ирландия
  • Самоуправляващ се регион Кошице (Kosice Self-Governing Region), Словакия
  • Метрополна област Барселона (Àrea Metropolitana Barcelona (AMB)), Испания
  • Стокхолм (City of Stockholm), Швеция

Срещата беше открита от изпълнителния директор на АРИР Стара Загора – Д-р Румяна Грозева, която приветства всички участници и подчерта важността на сътрудничеството за успешното изпълнение на проекта. Бяха представени основните цели и очакваните резултати от проекта GH2M, както и детайлен план за предстоящите дейности и ключови етапи. Всеки партньор представи текущото състояние на водородните технологии в своя регион и затрудненията, които среща в процеса на внедряване. Участниците обсъдиха текущото състояние на регионалните политики за водородна мобилност и идентифицираха основните предизвикателства и възможности за развитие. Сформираха се тематични работни групи, които ще се фокусират върху различни аспекти на проекта като интеграция на възобновяеми енергийни източници, инфраструктурно планиране и прилагане на зелени водородни технологии в транспортния сектор. Част от дейностите по проекта, които ще се изпълняват през първия семестър са:

  • Съвместни тематични изследвания (JTS): Събиране и анализ на емпирични данни за подпомагане на разработването на политики.
  • Междурегионални обменни срещи (INT): Организация на четири работни групи и две посещения на място за обмен на опит и добри практики.
  • Политически капитализационни ресурси (PCR): Разработване на инструменти, рамки и методологии за мониторинг и подобряване на политическите инструменти.
  • Обучение на заинтересованите страни (SL): Провеждане на специални срещи за мобилизиране на релевантни заинтересовани страни в участващите територии.

Срещата завърши с висока степен на ангажираност и оптимизъм за успешното изпълнение на проекта GH2M. Следващите стъпки включват по-задълбочено проучване и обмен на опит между партньорите, както и подготовка за внедряване на първите пилотни проекти. Втората предстояща среща по проекта ще бъде през есента в Провинция Дренте, Нидерландия и към нея ще имат възможност да се присъединят представители на Община Стара Загора и Тракийски университет. Проектът GH2M представлява значима възможност за регионите в ЕС да постигнат напредък в устойчивата мобилност и да допринесат към целите на ЕС за намаляване на въглеродните емисии.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам