Зам. областният управител Теодора Нончева участва в консултативна среща за обсъждане развитието на дуалното обучение

На 24 април Областна администрация – Стара Загора бе домакин на регионална консултативна среща във връзка с прилагането на системата за дуално обучение.

Събитието бе инициирано от Министерството на образованието и науката като част от регионални консултации със заинтересованите страни, относно подготовката на проект ДОМИНО-2 (2024 -2028 г) по Швейцарско-българска програма за сътрудничество. В него участие взеха зам. областният управител Теодора Нончева, членове на постоянната комисия по заетост, представители на общини и професионални гимназии от областта, експерти от РУО, Търговско-промишлена палата, както и представители на местния бизнес.

На срещата Васил Радойновски, ръководител на секретариата на Българо-швейцарската търговска камара презентира следващите стъпки в подкрепа на дуалното обучение, които ще бъдат подкрепени от Швейцарско-българската програма за сътрудничество-ДОМИНО 2. Обсъждиха се досегашните резултати от този вид обучение конкретно за област Стара Загора, както и се визира бъдещото развитие на програмата.

Участниците в дискусията споделиха своите виждания за необходимите промени, които трябва да настъпят в професионалното образование у нас, за да стане то адекватно на нуждите на българския бизнес.

В Старозагорска област има намаляване на паралелките, които се обучават по дуална система. Това сподели Милена Йолдова – началник на Регионалното управление на образованието в Стара Загора.

Областта е първата, в която дуалното обучение практически е започнало и това се е случило още през 2015 г. Общият брой участвали паралелки досега е 54, в момента са 35, но лошата новина е, че за следващата учебна година, която започва наесен, паралелките ще останат едва две и те са от професионални гимназии в Казанлък. Директорите на две от старозагорските професионални гимназии, присъстващи на регионалната информационна среща, признаха, че слабата брънка във веригата са децата и по-скоро отсъстващите им родители. Преобладаващата част от тях работят в чужбина, а техните деца гимназисти се отглеждат от възрастни баби и дядовци.

Младежите трудно се научават да работят, стресирани са от режима, от необходимостта да се доказват като отговорни, да дават обяснения, когато отсъстват, идвайки от една либерална среда, каквато е образователната, изтъкна Таня Радкова, Прогрес АД.

Предприятието е сред партньорите работодатели на професионалните гимназии в Стара Загора, които осигуряват възможност за труд.

Добре е да се засили ролята на родителите, за целия период, в който в Прогрес се провежда дуално обучение, само двама родители са дошли на място, за да видят как и при какви условия ще работят децата им, посочи Таня Радкова.

Със стартирането на проект ДОМИНО, ученици от XI и XII клас имат възможност да се обучават и да работят срещу заплащане, съответно 2 или 3 дни в седмицата. По този повод от 1 април 2024 г. са въведени нормативни промени, чрез които държавата въвежда облекчения за работодателите, като поема изцяло социалните и здравните осигуровки на обучаващите в дуална форма на обучение ученици.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам