МОСВ представи в Народното събрание предложения за законодателни промени за решаване на проблема с неприятните миризми

МОСВ представи днес пред парламентарната Комисия по околната среда и водите предложения за законодателни промени за ограничаване на неприятни миризми, подготвени от работната група, създадена със заповед на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов.

В работната група, ръководена от зам.-министър Ренета Колева участваха експерти от МОСВ, Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), както и от Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Общото заключение на работната група е, че създаването на нормативна уредба с разписани отговорности и процедури за контрол от страна на всяка институция е в основата на решението на проблема с неприятните миризми на държавно ниво. Отношение към процеса имат МОСВ, МЗ, МРРБ, Министерство на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и общините. Според експертите трябва да се предложи подходящ метод за оценка на миризмата чрез използване на факторите честота, интензивност, продължителност, чувствителност и местоположение/рецептор. Необходими са промени в нормативната уредба, контролни мерки и санкциониране на нарушенията.

Промените в Закона за здравето налагат издаване на Наредба за определяне на възможните въздействия на миризмите върху здравето на населението, методите и специфичните критерии за оценка на въздействието на миризмите, определянето на изисквания и въвеждането на норми за осигуряване на здравна защита на селищната среда и прилежащата ѝ територия и определяне на хигиенно-защитни зони.

Заедно с това е необходимо да се разработи Ръководство за моделиране на миризма, в т. ч. дефиниране на термина неприятна миризма. Да се инициира промяна в устройственото планиране на инвестиционните предложения, които да осигурят разписването на наредба с изисквания за планиране на инвестиционни предложения за промишлени инсталации според тяхното местоположение и отстояние от населени места.

Неизбежна е и промяна в Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС, за да се включат миризмите като фактор за обследване в рамките на процедурата, като се изисква подробно и мотивирано становище от здравните власти.

По отношение на процедурата по издаване на комплексните разрешителни има предложение да се заложи изискване за изготвяне, изпълнение и редовен преглед на план за управление на миризмите за всички инсталации. Този план следва да е основен инструмент за предотвратяване, справяне с интензивно миришещите вещества и контролиране на миризмата в промишлени съоръжения или съоръжения за отпадъци.

Засилване на контрола е сред основните мерки, предвидени според правомощията на съответните контролни органи за ограничаване на неприятни миризми от промишлените инсталации. Необходимо е да се регламентират конкретно контролните функции на службите по трудова медицина, структурите към МТСП и МЗ.

Сред законовите промени, които се предлагат, е и създаването на единна Методика за установяване разпространението на неприятни миризми от промишлени източници, реда на установяването и налагането на санкции за нарушителите. Препоръката е размерът на санкциите да гарантира ефективна възпираща функция.

В различните страни проблемът е решен по различен начин, няма решение на ниво ЕС, нито уеднаквен модел, каза министър Юлиян Попов в началото на изслушването по темата.

Въпросът стана остър, защото се повиши чувствителността на българина към неприятните миризми, към шума, ландшафта, както и към светлинното замърсяване, заяви министърът.

Той увери, че са положени сериозни усилия, за да се проучи проблемът и да се очертаят решения на проблема за миризмите. За пример той даде Русе и Разград, където проблеми с миризмите има от години. В Русе са предприети мерки, но все още не е преодолян проблемът. Зам.-министър Петър Димитров разказа как МОСВ е ликвидирало проблема с неприятните миризми  в Разград, където източникът се е оказал замърсяване на реката.

Заместник-министър Ренета Колева представи  подробно акценти от анализите на работната група по отношение на методите за оценка на миризмите и техните приложения; нормативната уредба и опита на страните от и извън ЕС за специфични критерии по въздействие на миризмите, гранични стойности, методики за оценка, подходи за измерване на миризмите и законодателни решения.

Прегледът на регулациите в други страни сочи, че Белгия, Германия и Унгария имат законодателство на национално ниво. В Белгия са предвидени разпоредби за инсталациите за компостиране, във Фландрия има изисквания за кланици, пречиствателни станции за отпадъчни води, предприятия за асфалт и др. В Германия са действащи Насоки за миризмата в атмосферния въздух, в които се определят критерии за защита срещу неприятни миризми (произтичащи от промишлени и животновъдни съоръжения). Там са определени гранични стойности съответно за жилищни и смесени зони и за търговски, промишлени и селскостопански площи. В унгарското национално законодателство има дефиниция на емисиите на миризми – това е замърсител на въздуха или смес от вещества с ефект на миризма, който не се характеризира ясно от неговите компоненти. В Австрия няма разпоредби на национално ниво, но има насоки за целеви стойности за спа курортни зони при превишаване на миризма, измерена по определена скала. В Италия има няколко регионални закона, а в Нидерландия има специфично законодателство относно миризмите само за животновъдството.

Повече за заключенията на работната група можете да видите в презентацията, представена от зам.-министър Ренета Колева



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам