Изпълнителната агенция по горите извършва засилени проверки на територията на цяла България

Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) и регионалните дирекции по горите са извършили общо над 232 000 проверки от началото на годината до края на септември. Инспекциите са направени в обекти за складиране, преработка и търговия с дървесина, обекти за ползване на дървесина от горските територии (сечища и временни складове), превозни средства, транспортиращи дървесина, ловци, риболовци и физически лица. Съставени са близо 3930 акта за установени административни нарушения, с които са задържани 1480 плътни куб. м обла строителна и фасонирана дървесина, близо 4000 пространствени куб. м дърва за огрев, 111 моторни превозни средства, 64 моторни триона, 120 каруци, 10 коня и други. Само през септември са реализирани над 26 400 проверки, съобщиха от ИАГ.

Агенцията подчертава, че контролът остава засилен и инспекциите ще нарастват предвид настъпващия отоплителен сезон и периода на масово снабдяване на населението с дърва за огрев. Засилени проверки се извършват на територията на цялата страна както с цел превенция, така и за установяване на нарушения и посегателства в горските територии и налагане на санкции на извършителите. Експерти ежедневно на място следят обектите, в които се добива дървесина, произхода, количеството и законността на превозваната дървесина, транспортните средства и доставените дърва за огрев.

Изпълнителна агенция по горите призовава гражданите да бъдат изключително бдителни. Да не купуват немаркирани дърва за огрев, да изискват и съхраняват превозните билети, с които са им доставени. Превозният билет е документът, който при проверка от страна на отговорните институции доказва законния произход на дървесина. Той съдържа информация за количеството и вида ѝ, както и името на получателя и адреса, на който се съхранява. При отсъствие на този документ дървесината се задържа от компетентните органи, а притежателят ѝ носи наказателна отговорност.

При съмнение за нерегламентирани дейности в горските територии, при транспортиране, доставка и съхранение на незаконно добита дървесина, ИАГ апелира гражданите да подават сигнали на телефон 112.

Източник: БТА

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам