Икономист: Данъчната ставка трябва да е единна за всички

Няма как да излязат сметките на който и да е финансов министър, ако не знае какви ще са данъчните закони. Разумният подход е първо да се приеме пакетът данъчни закони, да има известно време въз основа на приетото и тогава да се представи бюджет. Това каза икономистът и депутат от ПП-ДБ Георги Ганев в предаването „Денят започва с Георги Любенов” по БНТ.

Приравняването на гражданските към трудови договори според него ще е една от най-важните дискусии по направените от финансовото министерство предложения, смята той. Въвеждането на 15-процентен корпоративен данък за големите компании също е спорно предложение.

Икономистът Любомир Дацов заяви, че е объркан и учуден от случващото се в управлението. Асен Василев не е съгласувал идеите си за данъчни промени с коалиционните партньори и затова е имало остра реакция от тяхна страна, посочи той. „Всички предложения на финансовото министерство, а и на всички министерства, някак си са обърнати в посока на увеличаване контрола върху гражданите и затягането му. Но абсолютно едностранно, само в посока на затягане. Всичко е в полза на администрацията и част от нея се възползва”, коментира Дацов.

Според него данъчната ставка трябва да е единна за всички. В българското законодателство въпросът за доносничеството не е приет, посочи икономистът. „Въпросът е каква рамка създаваш чисто културно около себе си. Това има нулева стойност като предложение от икономическа гледна точка, но има ерозираща сила в обществото”, смята Дацов.

Източник: КРОСС



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам