Бъдеще и перспективи пред „Мини Марица-изток“ ЕАД
Днес в „Мини Марица-изток“ ЕАД беше организирана дискусия, посветена на Деня на миньори и 71 години от основаването на дружеството.
Зам.-изпълнителният директор инж. Ананиев представи презентация на тема „ Минно-техническо състояние и перспективи за развитието на „Мини Марица-изток“. Гости на дискусионния панел бяха зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов, кметове на общини, представители на синдикални организации и специалисти в областта на енергетиката. По-късно в дискусията се включи и министър Румен Радев. На форума присъства и председателят на УС на ТПП – Стара Загора Олег Стоилов.
Спад на добива на въглища от 6 до 12 млн.тона годишно очакват в „Мини Марица-изток“ ЕАД до 2026 г. Цифрите са такива поради поетия от България ангажимент за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. Анализът показва, че вследствие на този ангажимент средногодишният добив на въглища в източно-маришкото въглищно находище се очаква да намалее между 20 % и 40%. На практика това означава спад на производството от 6 до 12 млн.тона на годишна база, потвърди в дискусия за бъдещето на „Мини Марица-изток“ ЕАД зам.-изпълнителният директор на дружеството инж. Иван Арсениев.
Основна мярка за компенсация на добива през следващите години е да се потърси възможност за пласмент на въглищата в други страни. Засега „Мини Марица-изток“ ЕАД изнася въглища в Сърбия, като за тази година се очаква износът да бъде 2 млн.тона.
Има официални запитвания за български въглища от страна на термични централи в Северна Македония, Турция, Гърция, стана ясно от срещата. „Мини Марица-изток“ ЕАД е в процес на подготовка за продажба на въглища в други страни.
Инж. Иван Арсениев представи законовата рамка на технологичния живот на дружеството.
Минно-технологичната концепция за развитие на минния басейн е разработена на основата на действащата Енергийна стратегия и Генералния план за развитие на комплекса.
Същата концепция е залегнала в цялостния проект за развитие на източно-маришкото лигнитно находище от 2009 г. и Концесионния договор от 2008 г.
Предвидено е поетапно спиране на добивната дейност да приключи в периода 2045 – 2060 г. Силата на действие на концесионния договор е 35 години.
При преждевременното спиране на работата в мините ще трябва да се промени концесионния договор, да бъде разработен нов цялостен проект за технологично развитие, ще се наложи промяна в доста нормативни документи – Закон за концесиите, Закон за подземните богатства и др., стана ясно от срещата.
Съгласно действащата нормативна база „Мини Марица-изток“ има ангажимента да гарантира сигурността на доставките. Прекратяването на дейността ще бъде свързано и със сериозни разходи.
„Предстоят ни тежки години. Крайният срок на енергийната трансформация е 2038 г. Какво се случва между 2023 и 2038 г. тепърва трябва да бъде ясно посочено“, смятат от ръководството на дружеството.
От презентацията стана ясно, че е започнал един процес на затихване на дружеството –най-вече намалени инвестиции.
В периода на действие на концесионния договор от 2008 г. до 2022 г. реалното средногодишно изпълнение на добива е било 27, 835 млн. тона годишно, а заложеният добив по проект е бил 28, 061 тона. 2022 г. е била ударна по отношение на добива в „Мини Марица-изток“. Тогава дружеството е добило над 34 млн.тона въглища. Тази година има осезаем спад, като очакваният добив до края на годината е 23 -24 млн.тона въглища. Сумарното намаление на добива на въглища за шестмесечието на 2023 г. спрямо същия период на миналата година е 58%.
Представителите на синдикатите поискаха гаранция от ръководството на дружеството и от представителите на министерството, че ще бъдат гарантирани работните места и доходите им, както и яснота за бъдещето на мините.
Очаква се среща на министър Радев и екипът му с обществеността на Стара Загора във връзка с Териториалния план за справедлив преход.
Източник: divident.eu
Снимка: ТПП-Стара Загора