Министерството на земеделието се бави с промените по новата програма за селските райони

Министерството на земеделието и храните се бави с промените в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. в България. Това е становището на Българския фермерски съюз, който е част от най-голямата европейска земеделска организация – COPA COGECA. „Няма никаква яснота какво се случва. Вече е края на август, а все още няма предоставени материали на браншовите организации за поправките в плана”, заяви Георги Стоянов, председател на БФС. Те трябва да бъдат разгледани и одобрени в началото на септември в Комитета по наблюдение. След това министерството да спази взетото от земеделската комисия в 49-то Народно събрение решение, тези поправки да бъдат предоставени на депутатите до 11 септември. Крайният срок за предаване на проектопромените в Европейската комисия е 30 септември 2023 г.

Настояваме да се постигане по-справедливо разпределение на директните плащания в полза на производствените площи, екосхемите, секторните интервенции, иновациите с цел подпомагане на малките и средните земеделски стопанства, производството на български плодове и зеленчуци, мляко, месо и пчелен мед, коментира Георги Стоянов. Освен това МЗХ да набележи конкретни мерки за национално подпомагане на секторите мляко, месо, плодове и зеленчуци и пчелен мед, които са тежко засегнати от последствията от войната в Украйна. Стоянов припомни, че МЗХ трябва да представи проект за възстановяване на напоителните системи и механизъм за предоставянето на вода за напояване на селскостопанските производители на поносими цени.

Браншът очаква изводи и препоръки за това доколко първоначалните приоритети в Стратегическия план, инвестиции и фокус насочване продължават да бъдат актуални и в кои аспекти ще бъдат променени. Не сме запознати с анализите на резултатите от подадените заявления в Кампания 2023 г. Другата част от анализа се прави от дирекция „Компенсаторни плащания” и те вървят паралелно с актуализацията на SWOT-анализите, но те все още не са приключили и отново нямаме информация, каза Георги Стоянов.

„Участваме в консултативни съвети към Министерството на земеделието и храните, а след това не се дава обратна връзка на браншовите организации. Не се предоставят стенограми и информация, като по този начин нямаме възможност да анализираме различните становища и данни”, обясни той. Според Стоянов администрацията трябва да се научи, че браншовите организации не са врагове, а коректив. „Редно е да има чуваемост, защото ние искаме да работим заедно”, подчерта председателят на БФС. Вместо това от МЗХ са започнали да ограничават организации да участват в съвети и срещи, дори и да не ги канят. Нова и неприятна практика е да се изискват декларации за представителност без да има Закон за браншовите организации, който да регламентира тази дейност. „Докато няма законови изисквания, от МЗХ са длъжни да работят с всички организации”, обясни Стоянов. Той даде за пример Програмата за морско дело и рибарство, където се крие информация и не канят бранша на съвети и срещи. По нея се очакват огромни загуби за България в размер на около 80 млн. евро, които няма да бъдат усвоени до края на годината.

Българският фермерски съюз ще се обърне към Европейската комисия и към най-голямата европейска земеделска организация – COPA COGECA, при задълбочаването на проблемите във взаимоотношенията на МЗХ с браншовите организации.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам