КНСБ иска транспонирането на евродирективата за адекватни минимални заплати да стане по-бързо

Транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и насърчаване на колективното трудово договаряне трябва да стане до края на следващата година, но КНСБ държи да се реализира през следващите 6-8 месеца. Това каза днес президентът на синдиката Пламен Димитров.

Според директивата, страната ни трябва да достигне 80 процента покритие с колективни трудови договори при сегашните 28 на сто, обясни синдикалистът. Според него това може да стане със законови мерки, правила и насърчаване. КНСБ има изготвен пакет с такива мерки, който ще предложи до края на годината.

Димитров каза, че ще бъдат необходими изменения в поне 5-6 закона и уточни, че става въпрос за актове, които в момента възпрепятстват колективното договаряне. За пример той посочи Закона за държавния служител, защото в него колективно договаряне няма, което, според Димитров, нарушава Конституцията, а вече и Директивата. 

Синдикалистът каза още, че на база на Директивата страната ни ще трябва да определи механизъм за определяне на минималната работна заплата, като той включва поне два елемента – не по-малко от 50 процента от средното възнаграждение в страната и адекватността ѝ. 

Според него в бъдеще колективното договаряне трябва да стъпва на механизма – минимална заплата не по-малко от 50 процента от средната за страната и нагоре, и да се договарят спецификите на минималните възнаграждения по браншове и сектори. За пример Димитров даде стартовата учителска заплата, която е 1709 лева, далеч от минималната за страната, но минимална за сектора. 

За втория елемент – адекватността на трудовото възнаграждение, лидерът на КНСБ каза, че това означава колко пари трябват за издръжка. Той припомни, че сега са необходими 1402 лева нетно на сам работещ и живеещ, за да може да се издържа прилично по нашите стандарти. Една трета от българите получават тези пари, две трети получават далеч по-малко, а 40 процента вземат под 1000 лева, каза още Димитров. 

Източник: БТА



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам