Ликвидирането на въгледобива в „Марица изток“ се отлага. Честит празник на българските миньори!
Днес, в деня на успението на св. Иван Рилски, българските миньори честват своя професионален празник, определен с Указ на цар Фердинанд и възстановен с Постановление на МС през 1994 г.
Хилядите миньори от „Мини Марица-изток“ ЕАД със сигурност имат повод за гордост от своя труд, но не и за радост, след като миналата седмица Министерството на енергетиката публикува в сайта си новия Териториален план за справедлив преход на Старозагорска област, пише местната медия Старозагорски новини.
Преобладаващото мнение в общността е, че той не се различава съществено от миналогодишния, дело на правителството на Кирил Петков, който предизвика изключително негативни реакции от страна на синдикати, местна власт, браншови организации и политически партии. Припомняме, че в миналогодишния план беше записано, че до 2026 г. 12 500 миньори и енергетици от комплекс „Марица изток“ ще бъдат пренасочени към други икономически дейности поради намаляване търсенето на въглища, а в настоящия е отбелязано, че „най-малко 12 000 работни места ще бъдат прехвърлени към други икономически сектори“ по същата причина. Разликата е само в годините – в новия план като референтна година е посочена 2030. Тоест 4 години по-късно. В прав текст това означава съкращаване на всичките заети в комплекс „Марица изток“ и пренасочването към нови работни места, които ще бъдат осигурени със средства на ЕС от Фонда за справедлив преход, част от т.нар. „Зелена сделка“.
Тези нови работни места на заетите в комплекса обаче изглеждат виртуални.
Една от алтернативите, предвидена в новия план, е създаването на държавна компания „Конверсия на въглищни райони“, която да наеме част от миньорите и работниците в ТЕЦ-овете, за да използват уменията им в процеса на рекултивация на освободените от въгледобива терени, върху които впоследствие ще се изграждат фотоволтаици, ветрогенератори и индустриални производства. Само че не е известно с какъв хъс съставителите на новата версия на Териториалния план от Министерството на енергетиката и Министерството на регионалното развитие и благоустройството са начертали въпросната алтернатива. Според минните инженери новорекултивирани площи не могат да бъдат използвани десетилетия напред заради слягане на пластовете, а ако науката и практиката бъдат пренебрегнати, има опасност от екологична катастрофа. Или казано по друг начин – върху тези терени не могат да бъдат изграждани фундаменти на фотоволтаици и ветрогенератори, още по-малко индустриални предприятия.
Като алтернатива за качествени работни места в плана е предвидено още изграждането на индустриална зона „Марица изток“, както и такава край Стара Загора, създаването на водородна верига за стойност с цел привличане на големи инвеститори в областта на производството на електролизьорни системи, горивни клетки, станции за зареждане и други съоръжения, производство на биометан на базата на органични остатъци и др.
Предвидена е преквалификация на миньорите и енергетиците, чиито нови умения ще бъдат свързани с производството на чиста енергия и енергийна ефективност.
„Идеята да се правят програми за квалификация и преквалификация е най-безсмисленият смокинов лист, който винаги присъства върху срамните части на някого, но не да свърши някаква работа“, заяви президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов на първата проведена в Стара Загора среща на 17 юли т.г. във връзка с бъдещето на комплекс „Марица изток“. А неговият колега Владимир Топалов – председател на СМФ „Подкрепа“, настоя държавата да не предприема никакви действия по закриването на комплекс „Марица изток“, докато не бъдат създадени алтернативи. Работещи, а не виртуални. А до тогава никакъв времеви хоризонт или ангажимент за закриване на мощности да не бъдат поемани.
По време на втората среща в Стара Загора на 31 юли настоящият министър на енергетиката Румен Радев даде ясно да се разбере, че парите, които ще компенсират затварянето на комплекс „Марица изток“, ще дойдат единствено по линия на Фонда за справедлив преход, уточнявайки, че другите средства по линия на Плана за възстановяване и устойчивост могат да бъдат използвани с ясната задача да бъдат привличани инвеститори в страната и нейните региони.
Предвидените средства от Фонда за справедлив преход за трансформация на трите въглищни района – Стара Загора, Перник и Кюстендил, са в размер на 1.15 млрд. евро, 800 млн. евро, от които са за Старозагорска област.
Тоест срещу тази сума България трябва да си закрие единствения целогодишен източник на електроенергия. А освен сигурност въглищата гарантират и енергийната независимост на България.
Струва ли си?
Още повече че България няма изготвена актуална Национална енергийна стратегия и нито Интегрираният план климат-енергетика, нито Териториалните планове за справедлив преход могат да я заменят и да погребват базовите енергийни мощности.
Автор: Йовка Николова, Старозагорски новини