В сферата на спорта в ЕС през 2022 г. са били заети 1,51 милиона души

В сферата на спорта в страните от Европейския съюз през 2022 г. са работили 1,51 милиона души, което представлява 0,8 процента от всички заети лица в ЕС, сочат публикуваните днес данни на европейската статистическа агенция Евростат. По-голямата част от тях – 55 процента, са били мъже, а 45 процента от заетите в тази сфера – жени.

Спортният сектор включва дейността на професионалните спортисти, на треньорите, на служителите във фитнес центровете и на наетите в компании, които се занимават с популяризиране и управление на спортни събития.

Сред страните от Евросъюза, в които най-много от участниците на пазара на труда през 2022 г. са били ангажирани в сферата на спорта, са Швеция (1,4 процента от всички заети лица в страната), Финландия и Дания (по 1,2 на сто), следвани от Испания и Франция (по 1,1 на сто).

България е предпоследна в ЕС по дял на заетите лица (0,3 процента) в сферата на спорта спрямо всички участници на пазара на труда. Последна е Румъния, където заетите в сектора са били 0,2 на сто. 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам