Годишен доклад “Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания” на Института за икономически изследвания при БАН

Институтът за икономически изследвания при Българската академия на науките (ИИИ при БАН) представи на научната общност, институциите и пред широката общественост поредния годишен доклад, анализиращ икономическото развитие на България и провежданите икономически политики. В доклада се изследва състоянието и развитието на националната икономика през 2022 г. и се представят прогнозни оценки за икономическото развитие в средносрочен план до 2025 г. Разгледани са основните сектори на икономиката (реален, фискален, външен и финансов) при отчитане на връзките и зависимостите между тях както във вътрешен, така и в международен план. Тази година фокусът е поставен върху ползите и предизвикателствата от присъединяването на България към еврозоната.

Целта на доклада е да се анализират икономическите процеси в България през 2022 г., да се очертаят процесите в икономически план през 2023 г. и да се прогнозира тяхното развитие в средносрочна перспектива до 2025 г., да се оценят провежданите политики в страната при отчитане на регионалните и световните процеси и тенденции и да се отправят конкретни препоръки към икономическата политика в страната. На основата на структурен макроикономически модел е предложена средносрочна макроикономическа рамка, отразяваща различни допускания както за динамиката на външноикономическата среда, така и за очакваните направления на икономическото управление.

Докладът се състои от две части. В първата част се анализира макроикономическата ситуация в страната през 2022 г. и първото тримесечие на 2023 г. от гледна точка на вътрешно обусловени и регионално детерминирани фактори и процеси и се коментират основните сценарии и прогнози за развитието в средносрочен план. Състоянието на реалния сектор на икономиката се представя, като се проследява динамиката на икономическата активност (БВП, инфлация и безработица), която се обвързва с протичащи процеси в съпоставителен план в Европейския съюз (ЕС). Акцент се поставя върху изследването на вътрешни и външни фактори, оказващи ефект върху инфлационната динамика при нейната обвързаност с процесите на пазара на труда. Устойчивостта на фискалния сектор се разглежда през възможностите за финансиране на зеления и дигиталния преход чрез европейски фондове и програми и се дискутират необходимите политики за запазване на фискалната стабилност. Перспективите пред външната търговия се коментират от гледна точка на икономическото състояние и очакванията за развитие на основните търговски партньори на България, като се отчита високата свързаност с процесите в еврозоната и структурните специфики на външнотърговските отношения.

При анализа на финансовия сектор (банков сектор и капиталов пазар) се акцентира на отраженията на провежданата парична политика от ЕЦБ и регулаторните действия на БНБ, както и на рисковете пред запазването на стабилното функциониране на сектора в условията на динамична макросреда. Очакванията и прогнозите за българската икономика в средносрочна перспектива се базират на ключови допускания за развитието на световната икономика и се съпоставят със сходни анализи на водещи институции в страната и чужбина. Отправят се препоръки към икономическата политика в страната, насочени към запазване на покупателната способност на доходите на населението и необходимостта от преструктуриране на определени фискални мерки. 

Във втората част на Годишния доклад се изследват ползите и предизвикателствата от присъединяването на България към еврозоната, като се отчита опитът на балтийските държави, държавите-членки извън еврозоната и тези от т.нар. периферия на валутния блок. Коментират се множество ефекти на макроикономическо равнище от членството, които се обвързват с конкретни епизоди от икономическото развитие на разглежданите страни и провежданите политики от тях. Акцент се поставя върху промените в регулаторната рамка за присъединяване, като се аргументира тезата, че изборът на момента за приемане на еврото е важен както за краткосрочните, така и за дългосрочните ефекти, които се наблюдават впоследствие. ри изготвянето на доклада са използвани статистически данни от национални и международни източници, налични към 30 април 2023 г.

Направените оценки и прогнози се основават на следните по-важни допускания:
• Забавянето на глобалната икономическа активност и обемите на търговия ще засегне в по-голяма степен развитите, отколкото развиващите се страни, което се очаква да окаже отражение върху външната среда, в която функционира националната икономика в средносрочен план.
• Въпреки отслабването на инфлационния натиск, инфлацията ще остане относително висока, което допълнително ще се подхранва от вътрешно обусловени фактори със структурен характер.
• Притокът на финансови потоци към страната ще се определя основно от средствата по оперативните програми и от пакета програми, свързани с европейските фондове за възстановяване и устойчивост. Ключов фактор за съживяване на инвестиционната активност в страната ще бъде навременното усвояване на средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
• Фискалната стабилност ще е в силна зависимост от провеждането на фискална консолидация. Въпреки повишаването на публичния дълг, той няма да окаже съществено негативно влияние върху икономическата активност в средносрочна перспектива.
• Предвид структурните предпоставки за по-висока инфлация в страната, произтичащи от някои фискални, демографски и дисбаланси на пазара на труда, рисковете пред запазването на фискалната стабилност и неяснотите относно трайното нормализиране на политическата ситуация, присъединяване към еврозоната през 2025 г. изглежда трудно постижимо.

Линк към Доклада



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам