Сдружение с нестопанска цел “За Марица Изток” ще работи за по-дългото съществуване на комплекса

Сдружение с нестопанска цел “За Марица Изток” е учредено от работещите в комплекса. Това обяви по време на пресконференция в пресклуба на БТА в Стара Загора председателят на новосформираната организация и председател на КНСБ в ТЕЦ “Марица Изток 2” Деян Дяков. Той е и зам.- председател на Националната федерация на енергетиците към КНСБ.

По думите му основната цел на сдружението е да защитава работата на служителите в “Марица Изток”, да работи за съществуването на комплекса и да осигури продължаване на 60-годишна традиция в производството на електроенергия от местни лигнитни въглища.

Сред учредителите са синдикалисти в Маришкия комплекс. “Всички ние последните пет години работим по т.нар. “зелена сделка” и “справедлив енергиен преход”, но виждаме, че обществеността в Старозагорска област не осъзнава сериозността на проблема, който се задава. А именно социално-демографски срив в областта и региона”, посочи той. Според него компексът “Марица Изток” дава работа над 11 000 души пряко заети в дейността му и над 7000 души непряко заети работещи в частни фирми, доставчици на оборудване, горива, храни, вода и всичко необходимо за работата на комплекса. 

“Ако комплексът бъде затворен, ще настъпи социална катастрофа освен в Стара Загора и в областта. Над 32 000 души разчитат на доходи от комплекса. Средната възраст на работещите в комплекса е между 30 и 50 години”, обясни той и допълни, че е непосилно да се поеме такава вълна от безработица. Ние казваме “не”, няма да допуснем да бъде затворен комплексът по този грозен и безпардонен начин”, категоричен е Дяков.

“Защото, ако се стигне до затваряне на термичните централи, под въпрос ще е енергийната сигурност на страната, а енергията, от която ще се нуждаем, ще е вносна и на по-висока цена”, посочи още Деян Дяков. Той подчерта, че “комплексът може да бъде модернизиран и без да се стига до затварянето му”. За целта ще настояваме в плановете за териториално развитие да влязат проекти, които ще гарантират това, допълни той. И припомни, че преди две години стартира подписка за запазването на комплекса. Синдикатите настояват комплексът да работи до 2038 година и да бъде извършен плавен “зелен преход”. За да защитят интересите на комплекса, от сдружението обясниха, че ще се борят за места в Общинския съвет на Стара Загора на предстоящите през есента местни избори. 

Деян Дяков обяви, че на 17 юли организират среща с всички парламентарно представени партии от региона, бизнеса и обществеността, по време на която ще бъде обсъдена темата за комплекса “Марица Изток”. “Надявам се след срещата да излезем с една обща позиция, която да стане декларация и да я внесем в Народното събрание”, допълни той.

Източник и снимка: БТА



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам