Кои са предимствата да развиваш бизнес в България?

Коментират Александър Миланов – Управител, BMW Group България, Петер Вайлгуни – Управител, EMGR и Deutsche Elektromotoren Holding, Кирил Бораджиев – Управляващ партньор, HRS Bulgaria, които ще участват във форума Nearshoring and diversification back to EU

В Бургас на 29 юни 2023 Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) ще проведе германо-български икономически форум на тема: „Nearshoring and diversification back to EU“. 

Целта на събитието е България да бъде позиционирана като атрактивна дестинация за правене на бизнес и да се разширят двустранните българо-германски икономически отношения.

Сравнително късите географски разстояния, работата в една или няколко близки часови зони, както и хармонизираното законодателство са предимства на държавите членки на ЕС от Централна и Югоизточна Европа за т. нар. nearshoring (изнасяне на процеси, производства и услуги в близки в географско и културно отношение страни).

В този международен и европейски контекст България може да се възползва от процеса на скъсяване на веригите, като е важно страната ни да покаже потенциала си за увеличаване на присъствието си в европейските вериги на доставки. На събитието ще бъде показан и опитът на големи германски компании, които развиват успешно дейност у нас. Economy.bg се свърза с някои от компаниите, които ще участват във форума, за да ги попитаме кои са предимствата на България като място за развитие на бизнес.

Сред почетните гости на събитието са посланикът на Федерална република Германия в България, Н.Пр. г-жа Ирене Мария Планк, и президентът на ГБИТК, г-н Тим Курт. Като гости на събитието се очакват и други високопоставени представители на политиката и бизнеса. Патрон на събитието е кметът на Бургас, г-н Димитър Николов.

Повече за събитието вижте тук

Александър Миланов –  Управител на BMW Group България

Разположена на пресечна точка на транзитни пътища между Европа и Азия, част от Единния европейски пазар и с достъп до пазарите в Близкия Изток, Азия и Северна Африка, България е отлична отправна точка за бизнес инвестиции.

Общата политико-икономическа рамка на държава член на ЕС и НАТО и кандидатурата с положителна перспектива за членство в ОИСР е привлекателна не само за инвеститорите от Еврозоната, но и за такива от всички големи региони в света, които търсят поле за разширяване на своя бизнес. Реализирането на перспективата за пълно интегриране в Шенгенското пространство и членство в Еврозоната ще формират още по-позитивен бизнес климат. За това допринася и все по-осезаемата воля на обществото и политическите фактори за реформиране на правосъдната система с цел постигане на върховенство на правото.

Изключително конкурентно предимство на България е данъчна система с относително ниски преки и косвени данъци, които стимулират нарастването на доходите на стопанските субекти и работещите. Страната поддържа стабилни икономически показатели и публични финанси, както и висока степен на социална и обществена сигурност. Увеличават се производителността на труда и вътрешното потребление.

Благоприятният климат с четири сезона, ниската гъстота на населението и много пространство особено в Северна и Югоизточна България, както и относително ниските административни разходи за бизнеса са благоприятни условия за развитие на индустрията.

Потенциал се крие и в оптимизирането на функциите на администрацията и последователното развитие на електронното управление и административните услуги. При подходящи условия тези процеси могат да освободят трудов ресурс, който да се пренасочи в нови перспективни отрасли и бизнес проекти. Съществуващите традиции в областта на професионалното обучение и квалификация, особено в сфери като информационни технологии, инженерство и езиково обучение, допринасят за поддържането на мотивирана и талантлива работна сила. Към нея биха могли да се присъединят висококвалифицирани българи, които понастоящем се реализират извън страната, но биха могли да бъдат реинтегрирани в икономическия и обществения живот.

Позитивните промени, които се очертават могат да променят съществено сравнително ниската популярност, както и не особено привлекателния имидж на България в страните с водещи икономики, като допълнително разширят възможностите за реализиране на бизнес потенциал и инвестиции. Важен принос в този процес имат успешните примери, както и фактът, че огромна част от инвеститорите споделят, че отново биха инвестирали в България или разширили своите проекти.

Петер Вайлгуни – Управител, EMGR и Deutsche Elektromotoren Holding GmbH

През 2016 г. Elektromotorenwerk Grünhain GmbH близо до Кемниц в Саксония, Германия създава Joint Venture с известния производител на кранове, фирма Подем в Габрово.

Първоначалната идея беше да се доставят на дружеството т.нар. количкови двигатели, които представляват двигатели за задвижване на количките на крана. През последните години обаче продуктовата гама се развива в посока на клиенти от Германия или Дания. Възприетата стратегия сега предвижда значително разширяване на дейността на нашето дружество, ЕМГР АД, на територията на Габрово поради няколко причини, които, за съжаление, не са в полза на централата в Германия:

– Качеството на местоположението Германия и планината Ерц, близо до Кемниц в Саксония, постоянно се влошава.

– Данъчната тежест става все по-непривлекателна за средноголемите предприятия, така че всяка инвестиция е поставена на изпитание – Германия или България.

– Институциите и министерствата са хванати в регулаторен кръг (неотдавнашно заявление за разширяване на обхвата изискваше 112 подписа до 8 различни институции).

– В ЕМГР в Грюнхайн работят 250 души – един от тях само за подпомагане и изпълнение на задачи от страна на институциите.

– Разходите за енергия (електроенергия и газ) застрашават конкуренцията – въпреки ограничението (наред с другото, EMGR управлява леярна за алуминий с голямо търсене на газ). – Заедно с високите разходи за труд (около 25 % от разходите за труд, които не са свързани с възнагражденията) вече не могат да бъдат прехвърлени на клиентите.

– Подновена дискусия за минимална работна заплата от 13 – 14 EUR/h

– Допълнителните разходи за увеличаване на болничните дни (не включва корона вирус)

– Дискусията относно 4-дневната работна седмица и баланса между професионалния и личния живот при едновременна липса на квалифицирани кадри и стажанти.

Всичко това са критерии, които правят местоположението ни в България все по-привлекателно за изграждането на нашите електромотори.

– Нивото на квалификация и ангажираност на нашите служители в ЕМГР АД, както и тяхната достъпност са отлични.

– Статистически почасовото заплащане в България е около 8,2 евро – в Германия 39,5 евро на час.

– В момента имаме 55 служители и през 2023 г. ще преместим производството на още продукти в Габрово.

Кирил Бораджиев – управляващ партньор в HRS Bulgaria

Още когато създадохме HRS преди 11 години, знаехме, че България дава нужните възможности и перспектива за развиване на успешен бизнес. Днес вижданията ни не са се променили и именно заради благоприятните условия продължаваме да се разрастваме, като тази година отворихме трети офис у нас – във Варна.

Сред основните предимства, които се отличават, несъмнено е финансовият аспект. Плоският данък за бизнеса е само 10%. За сравнение в почти всички европейски страни той е значително по-висок. Тук можем да допълним и позитивите на лева. Можем да се похвалим с една стабилна валута, приравнена към еврото, която дава необходимата сигурност в стойността му както за чуждестранни инвеститори, така и за български предприемачи.

Говорейки за финанси, не можем да пропуснем и стойността на наема/покупката на офисните помещения, които са по-ниски спрямо останалите европейски държави, включително и в съседните ни Румъния и Гърция. Нивата на заплатите, от своя страна, вече не са най-ниските в Европа, но носят със себе си отлично съотношение между стойност и качества, които предлагат талантите в замяна.

България е известна с качествените си кадри в сферата на ИТ индустрията, но това не е всичко. Над 80% от младите хора у нас владеят английски език на дадено ниво, а заедно с това можем да се похвалим и с много добър микс от говорещи на други чужди езици, сред които френски, немски, испански и др. Не само големите ни градове, които се развиват динамично и предлагат различни възможности както за кариера, така и за развиване на компания, са примамлива дестинация за бизнеса. В България има немалко неразвити региони, които от своя страна предлагат ниска или почти никаква конкуренция и достатъчно работна ръка.

Накрая, но не на последно място, не можем да пропуснем едно от най-големите предимства за бизнеса на страната ни, а именно географското положение. Часовата зона у нас благоприятства работни взаимоотношения с цяла Европа и голяма част от света, а през България минават и пет транспортни коридора, които свързват Азия и Европа.

 

Източник: economy.bg



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам