Проф. Маргарита Бакрачева: Използването на изкуствения интелект в образованието е неизбежно, но трябва много да се внимава
Използването на изкуствения интелект в образованието е неизбежно, но трябва много да внимаваме как го правим, защото има рискове, които не се отчитат в достатъчна степен. Този въпрос се поставя все по-често с оглед на обучението в глобален мащаб. Това каза за БТА проф. д-р Маргарита Бакрачева – преподавател по психология във Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. В момента правим изследване за нагласите за използване на изкуствения интелект в различни възрастови групи и сфери на дейност, като образованието е основен акцент, добави тя.
Проучването е на Факултета по науки за образованието и изкуствата. За нас това е много важен въпрос, защото основната част от нашите студенти се обучават за педагози и са бъдещи учители, а останалите са в областта на изкуството, където мястото на изкуствения интелект е не по-малко важно, отбеляза проф. Бакрачева.
Това, което ни интересува, са предпочитанията и доверието на потребителите, както и начинът на използване, и бъдещите намерения. Изследването включва скали за оценка на областите, в които потребителите се доверяват на изкуствения интелект, в кои сфери смятат, че той превъзхожда човека и обратното, какви са рисковете и ползите, както и собственият начин на ползване. Проведени са и фокус групи, обясни психологът.
Изкуственият интелект вече е част от живота ни. Както всяко ново нещо, важно е да има достатъчното разбиране
Източник: Агенция КРОСС