МИ: Въвежда се 24-часово наблюдение на язовирите
Министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов разпореди 24-часово наблюдение на язовирите на територията на страната, върху които Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) осъществява контрол по Закона за водите за изпълнението на мерките, осигурени от собствениците за безопасната им експлоатация и изправното техническо състояние на язовирните им стени и съоръженията към тях. Това съобщиха от пресцентъра на министерството.
Поради проливните дъждове в много области на страната, регистрираните количества на падналите валежи и постъпилата от Националния институт по метеорология и хидрология прогноза за опасни явления и предстоящи наводнения, министър Богданов разпореди наблюдение на язовирите.
ДАМТН ще бъде в непрекъснат контакт с всички структури, които имат отношение и следят за състоянието и водните нива в язовирите.
От пресслужбата на правителството съобщиха снощи, че се предприемат спешни мерки за опазване сигурността на бедстващото население след пороя в Берковица, област Монтана и в ботевградското село Врачеш. Няма данни за пострадали хора, допълниха от там. С разпореждане на премиера акад. Николай Денков българската армия ще се включи в усилията за преодоляване на последствията от наводнението в Берковица.
По разпореждане на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков екипи на Областно пътно управление – Монтана също се включват в дейностите по овладяване на ситуацията.
Източник: Агенция КРОСС