15 фирми от област Стара Загора ще участват в проект “Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия”
15 фирми от област Стара Загора ще участват в проект на Търговско-промишлената палата в Стара Загора “Норвежка подкрепа за зелени иновации в малки и средни предприятия”.
“По норвежка методология компаниите ще бъдат обучени как да си разработят зелени бизнес модели. След това ще има обмен на опит в Норвегия, за да се види на място как там са внедрени тези модели”, обясни Красимира Соколова, зам.-председател на ТПП-Стара Загора.
Проектът е финансиран от Норвежката грантова програма за малки и средни предприятия. Подборът на фирмите ще бъде извършен до началото на месец септември. Предстоят три модула на обучение, както и две работни срещи. Обученията започват във втората половина на септември и ще се провеждат в рамките на два месеца. Посещението в Норвегия се очаква да бъде през октомври, като то ще бъде финансирано по проекта.
“По предмет на дейност ще бъдат предпочитани компании от текстилната промишленост и които произвеждат опаковани продукти. Плюс е владеенето на английски език. Участието на фирмите в проекта е безплатно”, уточни още Соколова.
“Темата “кръгова икономика” доскоро беше екзотика и клонеше по-скоро към корпоративна социална отговорност, но с Плана за справедлив преход ще се превърне в ежедневие и нормативна уредба, която касае всички сфери на човешката дейност”, добави тя.
Търговско-промишлената палата има норвежки партньор по проекта. Това е Prios Kompetanse. Фирмата разработва съдържанието на модулите, по които ще се провеждат обученията.
Какво е кръгова икономика, как да се адаптира дейността на компанията към зелени бизнес модели, как икономическите модели засягат малките и средни предприятия, бяха някои от темите, засегнати от Невена Тодорова, консултант проекти в Prios Kompetanse, по рамките на семинар, който се проведе по-рано днес.
За събитието дойдоха около 50 представители на малки и средни предприятия от региона. Бяха представени и добри практики от Стара Загора за това как се произвеждат полезни иновативни продукти от отпадък: восъчни кърпи от отпаден продукт от пчеларство, гипсови строителни материали от отпадъци от ТЕЦ-те и мрежички от изрезки от тениски.
Автор: Светла Тенева