ФИНАНСИРАНЕ ДО 500 000 ЛЕВА ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ИНОВАЦИИ В ПРЕДПРИЯТИЯТА

КОЙ може да кандидатства?

– Юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите;

– Микро, малки, средни и големи предприятия;

– Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2020 г.

ВАЖНО: Клонове на юридически лица, регистрирани в България, НЕ могат да участват в процедурата !

 
 Кандидатите трябва да са реализирали нетни приходи от продажби за финансовата 2022 година, както следва:

✅ Микропреприятия ≥ 80 000 лева;

✅ Малки предприятия  ≥ 200 000 лева;

✅ Средно предприятие и Малко дружество със средна пазарна капитализация ≥ 850 000 лева;

✅ Големи предприятия ≥ 3 000 000 лева.

Кандидати, които НЕ са микро-, малки и средни предприятия  или НЕ са малки дружества със средна пазарна капитализация, могат да кандидатстват по процедурата ЕДИНСТВЕНО в ефективно ПАРТНЬОРСТВО с ПРЕДПРИЯТИЕ отговарящо на по-горните условия.

 

ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:

Елемент А

  • Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране, необходими за разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.
  • Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.

Елемент Б

  • Защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ.

ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:

1. Разходи за дейности включени в Елемент А:

✅ Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на персонал за срока на изпълнение на проекта – изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал – допустими, както за кандидати, така и за партньори;

✅ Разходи за амортизация на собствено оборудване и инструменти, вписани в активите на кандидата/партньора и представляващи дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за разработването на иновацията, доколкото те се използват, и за периода, през който се използват за проекта – допустими както за кандидати, така и за партньори; 

✅ Разходи за амортизация на сгради и помещения вписани в активите на кандидата/партньора, необходими за разработването на иновацията, в частта, в която се използват (кв. м.), и за периода, през който се използват за проекта – допустими както за кандидати, така и за партньори;

✅ Разходи за външни услуги, необходими за разработването на иновацията – допустими само за кандидати: разходи за възлагане на научни изследвания; разходи за знания и патенти, закупени или лицензирани от външни източници на принципа на сделката между несвързани лица; разходи за консултантски и еквивалентни услуги, използвани изключително за разработването на иновацията.

✅  Разходи за материали и консумативи, необходими за разработването на иновацията – допустими само за кандидати.

2. Разходи за дейности включени в Елемент Б:

Разходи за защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ – общо до 20 000 лв.:

✅ разходи за такси за регистрация на патент и/или полезен модел, и/или промишлен дизайн на разработената иновация;

✅ разходи за услуги за извършване на проучвания (за „състояние на техниката”, „новост”, „изобретателска стъпка” и „техническа приложимост”) изготвяне на заявка за патент и/или полезен модел и/или дизайн на национално и/или международно ниво на разработената иновация;

✅ разходи за консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране и доходи от права върху разработената иновация.

Разходите по Елемент Б са допустими само за кандидати!

ВАЖНО! Разходи за закупуване на дълготрайни материални активи са НЕДОПУСТИМИ.

???? Какъв е РАЗМЕРА на финансиране?

Минималният размер: 50 000 лева 

Максималният размер в зависимост от категорията на предприятието:

✅ Микропреприятия – 250 000 лева;

✅ Малки предприятия – 400 000 лева;

✅ Средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия – 500 000 лева;

 

ВАЖНО! Максималният размер на безвъзмездното финансиране по индивидуалните предложения за изпълнение на инвестиции НЕ следва да надвишава:

❗️ за микро предприятия: 100% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2020 г., 2021 г. и 2022 г.

❗️ за малки предприятия: 60% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2020 г., 2021 г. и 2022 г.

❗️ за средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация: 25% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2020 г., 2021 г. и 2022 г.

❗️ за големи предприятия: 10% от реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2020 г., 2021 г. и 2022 г.

 

Максимален размер на помощта според вида режим на подпомогане ????

????Режим “Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност” за Елемент А:

✅  45%  за микро и малки предприятия;

✅  35% за средни предприятия;

✅  25% за малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия.

Интензитетите на помощта, както са посочени по-горе, могат да бъдат увеличени с още 15%, в случай че проектът изпълнява едно от следните условия:

включва ефективно сътрудничество между предприятия с участието на поне едно МСП и нито едно от предприятията не поема повече от 70 % от допустимите разходи ИЛИ

резултатите от проекта се разпространяват широко чрез конференции, публикации, отворени за достъп регистри или безплатен софтуер, или софтуер с отворен код

Режим „Минимална помощ” (de minimis) за Елемент Б – 60% за  микро, малки, средни, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия.

 

ОБЩ БЮДЖЕТ: 127 000 000 лева.

СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТ: 18 месеца

ОЧАКВАН ПРИЕМ: 15.06.2023 г.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам