Ден на обединена Европа

На 9 май обединена Европа отбелязва своя празник – Денят на Европа, който тържествува единството и мира на стария континент.

Днес празнуваме Деня на Европа, както и победата над хитлерофашизма, и с това – края на най-голямата и унищожителна война – Втората световна.

На 9 май 1945 г. началникът на генералния щаб на Вермахта, фелдмаршал Кайтел, подписва със СССР германската капитулация.

Английският министър-председател Уинстън Чърчил и президентът на САЩ Хари Труман обявяват края на Втората световна война в Европа (1941-1945 г.).

На този ден в Париж, (1950 г) на фона на опасността от Трета световна война, която би погълнала цяла Европа, френският министър на външните работи Робер Шуман прочита пред международната преса декларация, в която се призовават Франция, Германия и други европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като „първа стъпка към европейска федерация“.

Той предлага да бъде създадена наднационална европейска институция, която да управлява въгледобивната и стоманодобивната индустрия – сектор, който по това време е бил в основата на военната мощ. Страните, към които той отправя призива си, почти са се били унищожили взаимно в ужасен конфликт, оставил след себе си чувството на материално и морално опустошение.

Затова на срещата на лидерите на ЕС в Милано през 1985 г. е взето решение 9 май да се чества като „Ден на Европа“.

Всяка страна, избрала демократично да се присъедини към Европейския съюз, подкрепя неговите основни ценности – мир и солидарност.

България празнува Деня на Европа от приемането си като пълноправен член на Европейския съюз. В цяла Европа и у нас този ден се отбелязва с различни празнични прояви.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам