Процедура по наемане на работна ръка от Пакистан
Процедурата (в съответствие с Наредбата за емиграция от 1979 г. и съответните правила за емиграция) при наемане на работници от Пакистан е обяснена по-долу:
СТЪПКА 1: Българският работодател изготвя пълномощно (Power of Attorney) и писмо за искане (Demand Letter)
1. Пълномощно на името на пакистански организатор на работа в чужбина (OРЧ) – упълномощаващо OРЧ да предприеме процес по набиране на персонал в Пакистан от името на българския работодател,
2. Писмо за искане от името на пакистански ОРЧ. Писмото за искане споменава подробности за търсенето на работници (образец, приложен като Приложение-А в края на този документ)
СТЪПКА 2: Работодателят получава пълномощното и писмото за искане легализирани или с апостил.
СТЪПКА 3: Работодателят изпраща легализираните пълномощно и писмо за искане на OРЧ в Пакистан.
Пакистанският OРЧ ще входира случая в Бюрото за емиграция и заетост в чужбина (БЕЗЧ), за да получи разрешение за рекламиране на работните места и да започне процеса на набиране на персонал (БЕЗЧ е регулаторният орган за регулиране на дейностите на ОРЧ и е създаден, за да рационализира миграцията на работници и да гарантира, че работниците не са експлоатирани от OРЧ/работодатели). Работодателят може също да изпрати други релевантни документи и на ОРЧ в Пакистан, за да ускори процеса: като регистрационен сертификат на фирмата работодател; Документи, показващи, че работодателят е финансово стабилен (финансов отчет за миналата година, отчет за печалбата и загубата и др.). В случай, че компанията е нова и е създадена през текущата година (и няма финансов отчет за миналата година, тя може да предостави подробности за бизнес/проект и всеки договор, който може да показва, че компанията се нуждае от работниците; Доказателство за наличност на работни места/обява (то е удостоверение/писмо от българската официална агенция по заетостта) и др.
Търсенето на работници е бива два вида (според пакистанските разпоредби):
(А) Директно търсене, при което работодателят търси работници; и
(Б) Индиректно търсене или търсене от трета страна, при което пълномощното и писмото за искане се изготвят от компания за отдаване на персонал/компания за набиране на персонал/консултант/агенция за консултации или всеки посредник.
СТЪПКА 4: OРЧ изпраща случая с искане на разрешение от БЕЗЧ да обяви свободните работни места.
СТЪПКА 5: БЕЗЧ търси мнението на посолството относно истинността на търсенето на работниците
На този етап БЕЗЧ иска мнението/оценката на посолството по следните точки:
– Регистрация на работодателя в съответните българските органи;
– Финансово състояние/стабилност на работодателя;
– дали свободните позиции, посочени в писмото, са налични в момента;
– Искането от трета страна ли е или е от действителния работодател?;
– Съобразени ли са условията на предлаганите работни места с българското трудово законодателство?;
– Има ли предишни оплаквания срещу компанията?
Ако е необходимо, посолството предприема посещение в компанията и работните помещения, за да оцени условията на работа/живот.
СТЪПКА 6: БЕЗЧ дава разрешение на OРЧ да рекламира и инициира набиране на персонал.
Ако работодателят/представителят на компанията възнамерява да посети Пакистан, за да наблюдава процеса на интервюиране/тестване, посолството улеснява ранното издаване на виза
СТЪПКА 7: Кандидатстване за виза
Процесът на медицински преглед на избраните работници се извършва от съответния работник (с помощта на OРЧ). Свидетелство за съдимост се получава от съответните полицейски органи и след това се подават молби за визи за категория работна виза.
СТЪПКА 8: Издаване на печат „протектор“
След издаване на визите от българското посолство, БЕЗЧ или някой от неговите подчинени офиси (регионалните протекторски офиси/протекторати в различни части на Пакистан) издава печат „протектор“. Това е вид социалноосигурителен
печат, необходим за пътуване в чужбина с работна виза (имиграционните власти на летището няма да позволят на нито един работник да напусне Пакистан, ако той/тя не е получил печат „протектор“).
След като бъде издаден печат „протектор“, работникът е готов да се качи на борда на самолета.
По-горе е процедурата, при която са включени пакистански агенти за набиране на персонал.
Редно е да се отбележи, че всеки български работодател, ако реши, може също директно да търси и да се свърже с бъдещия(ите) работник(ци) мигрант(и).
В този случай формалностите в Пакистан се изпълняват от самия нает работник (тъй като ОРЧ не е участвал в процеса).
След получаване на виза, такъв директно нает работник кандидатства за печат „протектор“ в някой от офисите на Протектората. В някои случаи Протекторатът, преди да издаде печата „протектор“ на директно наети работници, иска оценката на посолството. При такива случаи посолството се свързва с работодателя, в случай че е необходима информация или документация.