Стимул за предприятия, насочени към трансфер на технологии и иновационни дейности

Фондът на фондовете (ФнФ) и Главната дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност към Министерството на иновациите и растежа (МИР) подписаха споразумение за финансиране. Средствата са осигурени от Програма Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027 (ПНИИДИТ), съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Документът дава мандат на ФнФ да управлява финансов ресурс по програмата в размер на 117 415 542 лв.

Средствата за финансови инструменти, възложени на ФнФ чрез споразумението, са 97,84 млн. лв., а останалите 19,57 млн. лв. са за безвъзмездна финансова помощ, предоставена в комбинация с финансови инструменти в една операция.

Основна част от инвестициите ще се насочат към подкрепа за спиноф компании (такива, които превръщат иновациите в реален продукт), стартиращи високотехнологични предприятия и компании, базирани на знанието; създаване и развитие на индустриални стартъп системи, насочени към разгръщане на научни изследвания и иновации; трансфер и комерсиализация на технологии; превръщане на научни разработки в пазарно приложими продукти и технологии; разгръщане и акселерация на стартиращи компании около развити индустрии и клъстери.

Съгласно сключеното споразумение ФнФ ще структурира Фонд за технологичен трансфер – специфичен финансов инструмент, който ще осигурява дялови и квазидялови инвестиции (хибридната форма на финансиране между дялов и дългов продукт) за подпомагане на трансфера на технологии в България. Инструментът ще подкрепя развитието на потенциала в областите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г., сред които мехатроника и микроелектроника, информационни и комуникационни технологии, биоикономика и биотехнологии, кръгова и нисковъглеродна икономика и др.

Планираните за изпълнение инструменти по новия мандат са съобразени с дейностите и целите по Приоритет 1 на ПНИИДИТ – Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема.

Припомняме, че на 16 февруари тази година беше сключено друго споразумение между Фонда на фондовете и Главна дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност – като управляващ орган, и по Програма Конкурентоспособност и иновации в предприятията 2021-2027 г. Споразумението даде мандат на ФнФ да управлява финансови инструменти по новата програма за конкурентоспособност в размер на над 1,26 млрд. лв. за инвестиране в разработване на иновации, стартиращи предприятия, внедряване и разработване на дигитални решения, оборотни средства, средства за закупуване на оборудване. По него ще се реализират и дългови инструменти (заеми и гаранции) – един за енергийна ефективност и един за кръгова икономика (подкрепа в областта на проектирането на продуктите, производствените процеси и управлението на отпадъци). 

Публикацията е част от рубрика на 24 часа и Министерството на иновациите и растежа. Тя разказва кой, как, кога и за колко средства може да кандидатства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), Програмата Конкурентоспособност и иновации в предприятията (ПКИП) и Програмата Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация (ПНИИДИТ) 2021-2027. Всички възможности, условия и срокове за кандидатстване – в рубриката Иновации и растеж за хората и бизнеса.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам