Търговско-промишлена палата – Стара Загора помага на фирмите за кандидатстване с техни проекти за изграждане на ВЕИ инсталации

Отворена за кандидатстване от страна на фирмите е трета процедура по Националния план за възстановяване и устойчивост, насочена към българските фирми, които искат да изградят свои ВЕИ инсталации в комбинация с батерии за локално съхранение на енергията. Общият бюджет на мярката е 200 млн. лева.

Търговско-промишлена палата – Стара Загора ще съдейства на предприятията, които имат интерес да кандидатстват по програмата, като се ангажира с подготовката на проектната документация.

От 75 хиляди до 1 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ могат да получат българските компании за изграждане на системите в задължителна комбинация с батерия като технология за съхранение.

Мярката е насочена към микро-, малки, средни фирми.

Съфинансирането е до 50% по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Със средствата, осигурени от МИР по линия на плана, ще могат да се изграждат мощности до 1 MW и съоръжения за съхранение на електроенергията. Фотоволтаичната система с батерия трябва да се изгражда върху сграда или имот, изцяло собственост на кандидата. Токът от тези системи ще може да се използва единствено в рамките на конкретното производство, без да може да бъде продаван.

Инвестициите ще помогнат на компаниите да намалят разходите си и да станат по-малко зависими от свободния пазар на електроенергия. Мярката е насочена единствено към слънчева фотоволтаична енергия и има като задължителен елемент придобиването на технологии и съоръжения за съхранение под формата на батерии, което допринася за баланса в произведената мощност.

От Министерството на иновациите и растежа очакват интересът на компаниите към мярката да е изключително голям, както става ясно при обиколката в страната от министър Александър Пулев с мобилната приемна на министерството и проведените от него срещи с местния бизнес и местната власт във всички области.

Това е трета отворена мярка за бизнеса по линия на Министерството на иновациите и растежа по Плана за възстановяване и устойчивост. Първите две – за технологична модернизация на фирмите и за ИКТ решения и киберсигурност – приключиха с огромен интерес от страна на предприятията с над 10 200 кандидати. На 30 декември миналата година Министерството на иновациите и растежа публикува първите 953 одобрени проектни предложения на фирми в България по Плана за възстановяване и устойчивост, които ще получат близо 260 млн. лв. за технологичната си модернизация.

Документите се подават електронно през системата ИСУН 2020 до 16:30 часа на 15 май. В същата платформа, до 21 дни преди изтичането на кандидатстването, могат да се задават и въпроси по условията.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам