Икономическото положение е основното притеснение за европейците, следвано от здравеопазването и безработицата

В смутни времена, белязани от пандемията от коронавирус доверието в Европейския съюз остава стабилно и европейците вярват, че в бъдеще политиците ще вземе правилните решения в отговор на пандемията. В публикувано ново проучване европейските граждани определят икономическото положение, състоянието на публичните финанси на държавите членки и имиграцията като трите основни проблема. Икономическото положение е основна загриженост и на национално равнище, следвано от здравеопазването и безработицата.

В новото проучване на Евробарометър, проведено през юли и август, загрижеността за икономическото положение е отразена във възприятието за настоящото състояние на икономиката. 64% от европейците считат, че положението е лошо, а 42 % от европейците смятат, че икономиката на тяхната държава ще се възстанови от неблагоприятните последици от пандемията от коронавирус през 2023 г. или по-късно.

Европейците са разделени (45% удовлетворени спрямо 44% неудовлетворени) по отношение на мерките, предприети от Европейския съюз за борба с пандемията. 62% заявяват обаче, че се доверяват на Европейския съюз да взема правилните решения в бъдеще, а 60% остават оптимисти за бъдещето на Европейския съюз.

1. Доверие в Европейския съюз и неговият имидж

Доверието в Европейския съюз остава стабилно от есента на 2019 г. – 43 %, въпреки различията в общественото възприятие по време на пандемията. Доверието в правителствата на държавите членки и техните парламенти е нараснало (съответно 40 %, + 6 процентни пункта и 36 %, + 2).

В 15 държави членки мнозинството от анкетираните заявяват, че се доверяват на Европейския съюз, като най- високите равнища се наблюдават в Ирландия (73 %), Дания (63 %) и Литва (59 %). Най-ниските равнища на доверие в Европейския съюз се наблюдават в Италия (28 %), Франция (30 %) и Гърция (32 %).

Делът на анкетираните, за които имиджът на Европейския съюз е положителен е същият като делът на тези, за които той е неутрален (40 %). За 19 % от анкетираните имиджът на Европейския съюз е отрицателен (-1 процентен пункт).

В 13 държави членки на Европейския съюз, за мнозинството от анкетираните имиджът на Европейския съюз е положителен, като най-големите дялове се наблюдават в Ирландия (71 %), Полша (63 %) и Португалия

(55 %). В 13 други държави членки Европейският съюз се възприема предимно неутрално от анкетираните, като най-големият дял се наблюдава в Малта (56 %), Испания, Латвия и Словения (по 48 %).

2. Основни опасения на равнище Европейски съюз и на национално равнище

Гражданите посочиха икономическото положение като най-неотложния проблем, пред който е изправен ЕС – над една трета (35 %) от всички анкетирани, което представлява силно увеличение от 16 процентни пункта от есента на 2019 г. насам и преподреждане от трето на първо място по загриженост. Безпокойството относно икономическата ситуация не е било толкова силно от пролетта на 2014 г. насам.

Европейците са все по-загрижени и за състоянието на публичните финанси на държавите членки (23%, + 6 процентни пункта, най-високото равнище от пролетта на 2015 г.), което се качва от пето на второ място наравно с имиграцията (23%, – 13 процентни пункта), като последната е на най-ниското си равнище от есента на 2014 г. насам.

В разгара на пандемията от коронавирус здравеопазването (22 %, нов въпрос в анкетата) е четвъртият най-често посочван проблем на равнище Европейски съюз. Проблемът с околната среда и изменението на климата е загубил позиции от 8 процентни пункта до 20 %, следван от безработицата (17%, + 5 процентни пункта).

По подобен начин икономическото положение (33%, + 17 процентни пункта) изпреварва здравето като най-важен проблем на национално равнище, скачайки от седмо на първо място. Въпреки че е на второ място, от есента на 2019 г. насам за здравеопазването се наблюдава значително увеличение (31 %, + 9 процентни пункта), достигайки най-високото си досега равнище през последните шест години.

Важността на безработицата нарасна значително (28%, + 8 процентни пункта), следвана от повишаването на цените/инфлацията/издръжката на живота (18%, – 2 процентни пункта), околната среда и изменението на климата (14%, – 6 процентни пункта) и държавния дълг (12 %, + 4 процентни пункта). Имиграция (11%, – 5 процентни пункта) е на най-ниското си равнище в отговорите на анкетираните за последните шест години.

3. Настоящата икономическа ситуация

От есента на 2019 г. насам делът на европейците, които считат, че настоящото положение на тяхната национална икономика е добро (34 %, – 13 процентни пункта), е намалял значително, докато делът на анкетираните, които считат, че това положение е лошо, рязко се е увеличил (64 %, + 14 процентни пункта).

На национално равнище мнозинството от анкетираните в 10 държави заявяват, че националната икономическа ситуация е добра (спад спрямо 15 държави през есента на 2019 г.). Делът на анкетираните, които заявяват, че състоянието на националната им икономика е добро, варира от 83 % в Люксембург до 9 % в Гърция.

4. Пандемията от коронавирус и общественото мнение в Европейския съюз

Европейците са разделени по отношение на мерките, предприети от институциите на ЕС за борба с пандемията от коронавирус (45% удовлетворени спрямо 44%

неудовлетворени). Мнозинството от анкетираните в 19 държави членки обаче са удовлетворени от мерките, предприети от институциите на Европейския съюз за борба с пандемията от коронавирус. Най-високите положителни стойности се наблюдават в Ирландия (71%); Унгария, Румъния и Полша (по 60 %). В седем държави мнозинството от анкетираните са неудовлетворени, особено в Люксембург (63%), Италия (58%), Гърция и Чехия (по 55%) и Испания (52%). В Австрия анкетираните са поравно удовлетворени и неудовлетворени (по 47%).

Въпреки това над шестима от всеки десет европейци се доверяват на ЕС да взема правилните решения в бъдеще (62 %). Най-често посочваните приоритети за действията на ЕС в отговор на пандемията от коронавирус са: създаване на стратегия за справяне с подобна криза в бъдеще и разработване на финансови средства за намиране на лечение или ваксина (всяко по 37 %). 30 % смятат, че разработването на европейска политика за здравеопазване следва да бъде приоритет.

Личният опит на европейците с мерките за изолация в домашни условия беше много разнообразен. Като цяло близо трима от всеки десет европейци заявяват, че им е било доста лесно да се справят с наложените им ограничения (31 %), докато една четвърт заявяват, че им е било доста трудно (25 %). И накрая, 30 % заявяват, че им е било както лесно, така и трудно да се справят.

5. Основни области на политиката

Запитани относно целите на Европейския зелен пакт, европейците продължават да определят извличането на енергия от възобновяеми източници и борбата с пластмасовите отпадъци и водещата роля по проблема с пластмасите за еднократна употреба като основни приоритети. Повече от една трета смятат, че основният приоритет следва да бъде подпомагането на земеделските стопани в ЕС (38%) или насърчаването на кръговата икономика (36%). Малко над трима от всеки десет смятат, че намаляването на потреблението на енергия (31%) следва да бъде основен приоритет.

Подкрепата за Икономическия и паричен съюз и за еврото остава силна, като 75 % от анкетираните в еврозоната подкрепят единната валута на ЕС. В ЕС-27 като цяло подкрепата за еврото нарасна до 67 % (+ 5).

6. Гражданство на ЕС и европейска демокрация

Мнозинството от хората в 26 държави – членки на ЕС (с изключение на Италия), и 70 % в целия ЕС се чувстват граждани на ЕС. На национално равнище най-високите резултати се наблюдават в Ирландия и Люксембург (по 89 %), Полша (83 %), Словакия и Германия (по 82 %), Литва (81 %), Унгария, Португалия и Дания (по 80 %).

Мнозинството от европейците (53 %) заявяват, че са доволни от начина, по който функционира демокрацията в ЕС. Делът на анкетираните, които не са удовлетворени, се е увеличил с 3 процентни пункта от есента на 2019 г. до 43 %.

7. Оптимизъм за бъдещето на ЕС

И накрая, в тези смутни времена 60 % от европейците заявяват, че са оптимисти за бъдещето на ЕС. Най-високите равнища на оптимизъм се наблюдават в Ирландия (81 %), Литва и Полша (по 75 %) и Хърватия (74 %). Най-ниските равнища на оптимизъм се наблюдават в Гърция (44 %) и Италия (49 %), където песимизмът надделява над оптимизма, и Франция, където мненията са разделени поравно (49 % спрямо 49 %).

Проучването Лято 2020 г. – Стандартен Евробарометър (ЕБ 93) беше проведено лично и по изключение беше допълнено с онлайн интервюта между 9 юли и 26 август 2020 г. в 27-те държави – членки на ЕС, в Обединеното кралство и в страните кандидатки [1]. Бяха проведени 26 681 интервюта в 27-те държави членки.

За повече информация – Стандартен Евробарометър 93



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам