Няма да се налагат нови противоепидемични мерки

министърът на здравеопазването проф. Костадин АнгеловАпелирам гражданите да бъдат спокойни – данните за разпространението на COVID-19 у нас показват, че към настоящия момент не се налага затягане или въвеждане на нови, по-строги мерки. Ще продължим да упражняваме контрол върху спазването на вече въведените противоепидемични мерки – заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на брифинг в Министерството на здравеопазването.

Към 7 октомври в лечебни заведения са хоспитализирани 1033 пациенти с потвърдена коронавирусна инфекция, от които 53 са настанени в интензивни структури. В страната са определени 7307 легла за пациенти с COVID-19 в неусложнено състояние и 1108 легла за пациенти, нуждаещи се от интензивно лечение. Заети към днешна дата са 14% от болничните легла за консервативно лечение и 5% от тези за интензивни грижи. От началото на пандемията до сега заетостта на интензивните легла е около 5%, обясни проф. Ангелов.

Наблюдава се увеличение на броя на заразените с коронавирусна инфекция медицински служители. От началото на пандемията броят им е 1263. Активни към 7 октомври са 278, хоспитализирани са 43-ма, 6 от тях са настанени в интензивни структури.

От началото на учебната година досега броят на децата с доказан COVID-19, посещаващи детски градини и училища, е 101, карантинираните са 3268. Общият брой на положителните за коронавирусна инфекция учители в детски градини и училища е 133, карантинираните до сега са 119.

Съобщаваме тези числа, за да покажем къде се намира България и какви са тенденциите. По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в рамката Европейски съюз, Обединено кралство и Европейското икономическо пространство, на база на последните 14 дни, България се нарежда на 24-то място от 31 страни по заболеваемост, или 43,19 на 100 хил. души население. Страната ни е на 7-мо място по смъртност с 1,19 на 100 хил. души население. Въпреки нарасналата бройка на положителните за COVID-19 случаи, България запазва мястото си и като заболеваемост, и като смъртност, посочи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той даде пример с други европейски държави, където заболеваемостта е нараснала значително: Например, в Черна гора заболеваемостта е 567 на 100 хил. души население, в Македония е 98,6 на 100 хил. души население, в Босна и Херцеговина – 79,6 на 100 хил. души население. Ръстът в Европейския съюз на 14-дневна база е +23%, което е равно на ръста в България – той също е +23%. За сравнение в Латвия ръстът е с +275%, във Великобритания с +97%, в Словакия с +60%, в Нидерландия с +42%, а в Полша с +55%.

Спрямо държавите от Балканския полуостров България се нарежда на 5-то място по 14-дневна заболяемост след Румъния, Македония, Босна и Херцеговина и Албания, и на 4-то място по смъртност след Босна и Херцеговина, Македония и Румъния, стана ясно още от думите на доц. Кунчев.

Болниците ни са обезпечени с медикаменти, лични предпазни средства и дезинфектанти. Към 7 октомври в няколко области се забелязва увеличение на хоспитализациите: в Благоевград настанените в лечебни заведения пациенти са 168, от които 10 в интензивни структури; в Бургас – 66, от които 2-ма на интензивно лечение; в Пловдив – 99, от които 6 на интензивно лечение; в София – 250, от които 8 на интензивно лечение – съобщи директорът на Пирогов проф. Асен Балтов.
По отношение на столицата директорът на РЗИ-София град д-р Данчо Пенчев посочи, че не се наблюдава дифузно разпространение на COVID-19. Той съобщи още, че заради огнище от коронавирус Центърът за настаняване – Военна рампа от днес ще бъде карантиниран.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам