- 06.10.2020
- Posted by: admin
- Category: News
До края на месец октомври ще стартират четири нови процедури за безвъзмездна финансова помощ в размер на 200 млн. лв. в подкрепа на българските фирми по Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност (ОПИК). Това заяви заместник-министърът на икономиката Яна Топалова, която откри онлайн събитието Government2Business: Държавата в подкрепа на бизнеса. То се организира от Министерство на икономиката и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и е посветено на финансовите инструменти в подкрепа на бизнеса, поставен в условията на пандемията COVID-19. Участници във форума са представители на ОПИК, Фонд на фондовете, Българска банка за развитие, Българска агенция за експортно застраховане и Българска фондова борса, които дадоха подробна информация за редица програми за финансиране на малкия и среден бизнес в страната.
Заместник-министър Топалова подчерта, че до края на месец октомври ще стартира процедура по ОПИК в подкрепа на т.нар. големите-малки компании с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията. Тя ще бъде с бюджет 78 млн. лв. за осигуряване на ликвидност, на оборотни средства и покриване на разходи на фирмите. Втората процедура, която ще стартира е Адаптиране на дейността на МСП в контекста на COVID-19 с бюджет също от 78 млн. лв. Тя ще бъде за реорганизиране и създаване на безопасни условия на труд в условията на пандемия.
Подписахме вече и договорите с министерствата на транспорта и на туризма, които ще са директни бенефициенти за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ по ОПИК. Договорите са за процедури за подкрепа на малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози с бюджет от 30 млн. лв. и процедура за подкрепа на туроператори и туристически агенти с бюджет от 10 млн.лв, допълни тя.
Икономическият заместник-министър посочи, че е взето решение на Комитет за наблюдение на Оперативната програма по процедурата Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия да се договори с ново разпределение на средствата в размер на 68 млн. лева, при спазване на първоначално заложеното в Условията за кандидатстване по процедурата. Това значи че, компании които вече са одобрени по процедурата ще получат финансиране на своите проекти, за да финансират бъдещите си инвестиции в машини и оборудване за увеличаване на производството., подчерта Топалова.
По думите й е приключил вече прегледът на всички над 27 хил. проектни предложения по процедурата за подкрепа на микро и малки предприятия и до края на седмицата ще бъдат изплатени вече 173 млн. лв. към над 21 хил. компании. Предстои сформирането на нова Оценителна комисия, която да преразгледа отхвърлените 6 хил. проектни предложения поради непредставяне в срок или непредставяне съгласно изисквания на допълнително изисканите им документи, за да подпомогнем и тях, заяви тя. Топалова информира, че е стартирала оценката и на процедурата за подкрепа на средни предприятия, като се очаква до средата на месец ноември тя да приключи.
Заместник -министърът на икономиката каза още, че мерките за подпомагане на българския бизнес, освен чрез грантови схеми, включват и възможности за кредити при облекчени условия, чрез Българска банка за развитие. През ББР по антикризисните мерки в икономиката са инвестирани вече над 140 млн. лв., като от тях над 60 млн. лв. вече са отпуснатите кредити на фирми по Програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-, малки и средни предприятия, отчете тя.
Яна Топалова изтъкна още възможностите чрез Фонда на фондовете, както и Българска агенция за експортно застраховане (БАЕЗ), която от своя страна предоставя на фирмите да работят при условия на отложено плащане в условията на пандемия, като осигурява застрахователно покритие.
Заместник-министърът на икономиката каза още, че мерките за подпомагане на българския бизнес, освен чрез грантови схеми, включват и възможности за кредити при облекчени условия, чрез Българска банка за развитие. През ББР по антикризисните мерки в икономиката са инвестирани вече над 140 млн. лв., като от тях над 60 млн. лв. вече са отпуснатите кредити на фирми по Програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на микро-, малки и средни предприятия, отчете тя.
Яна Топалова изтъкна още възможностите чрез Фонда на фондовете, както и Българска агенция за експортно застраховане (БАЕЗ), която от своя страна предоставя на фирмите да работят при условия на отложено плащане в условията на пандемия, като осигурява застрахователно покритие.