Комисар Мария Габриел откри европейска платформа за обмен на научни данни, свързани с коронавируса

ГабриелКомисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел, откри План за действ ие в об ластта на науката и инов ациит е в б орб ата с корон авируса . Тя ще позволи бърз обмен на научни данни и е важна част от общите усилия на ЕС да подкрепи научните дейности в Европа и по света.

В тази връзка, комисар Габриел заяви: Откриването на платформата за обмен на научни данни е важна, конкретна стъпка, която ще засили координацията в борбата с коронавируса. Базирайки се на подкрепата ни за свободен достъп до научни данни, в днешния момент е важно да обединим данни, ускорим общите действия и подпомогнем учените в намирането на решения срещу COVID-19. Само с общи и координирани изследвания и мерки ще успеем да разберем по-бързо вируса, да го диагностицираме по- ефективно и да преборим пандемията

Новата платформа предоставя свободно достъпна и проверена пан-европейска среда, където учените могат да запазват и споделят научни данни, напр. данни относно ДНК на вируса, протеинови структури, данни от пред-клинични и клинични тестове, както и епидемиологични данни. На платформата ще бъде обменяна и научноизследователска литература, връзка към бази данни, специализиран софтуер, както и ръководства за структуриране на информация, свързани с борбата с вируса.

Научните работници по света работят активно в борбата с пандемията. Същевременно никой учен, лаборатория или държава не може да реши проблема самостоятелно. Затова подпомагаме изследователите чрез достъп до данни и възможност за обмен на създадените от тях научни резултати. Искам да изкажа своята благодарност и подкрепа към научните работници, които работят ден и нощ, за да намерят решения, които ще са в полза за всички нас. Затова приканвам учените да използват активно възможностите за обмен на данни, които платформата предоставя, коментира комисар Мария Габриел.

Платформата е резултат от съвместната дейност на Европейската Комисия, Европейския Институт за биоинформатика към Европейската лаборатория за молекулярна биология (EMBL-EBI), проектите COMPARE и Elixir, както и държавите-членки и други партньори.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам