- 24.03.2020
- Posted by: admin
- Category: News

1. Ще бъде ли променен срокът за деклариране и внасяне на дължимия ДДС?
Не. Срокът за деклариране и внасяне на данък върху добавената стойност няма да бъдат променян.
2. Ще бъдат ли променени сроковете за внасяне на задължителни осигурителни вноски?
Сроковете за внасянето на задължителните осигурителни вноски от осигурителите няма да бъдат променени с оглед запазване правата на осигурените и гарантиране своевременното изплащане на дължимите осигурителни престации, включително пенсии и обезщетения за временна неработоспособност и обезщетения за безработица. Запазват се сроковете за внасяне и на месечните авансови вноски от самоосигуряващите се лица. Окончателните осигурителни вноски се внасят отсамоосигуряващите се в сроковете за подаване на годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
3. Ако декларацията за облагане с корпоративни данъци е вече подадена, ще има ли отсрочка за плащането на данъка?
Да, срокът за плащане на корпоративния данък по годишните декларации ще бъде удължен и за вече подалите ги.
4. Как да получа удостоверение, че нямам задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски в периода на извънредното положение?
Можете да поискате издаване на удостоверение за наличие или липса на публични задължения и по електронен път, използвайки своя ПИК или КЕП. Влезте в портала за е-услуги на НАП https://inetdec.nra.bg/ и подайте Искане за издаване на документ, отбелязвайки, че ви е необходимо удостоверение за наличие или липса на задължения. Издаденото и подписано с електронен подпис удостоверение ще ви бъде изпратено на имейла, посочен за контакт във връзка с електронните услуги на НАП. Електронно подписаният документ може да бъде представен пред институцията или организацията, която ви го изисква. Издаденият и подписан с КЕП от орган по приходите документ може да бъде изпратен по електронен път и директно на институцията или организацията, която ви го изисква, при изрично посочване на имейл адрес, на който да бъде изпратен, от Ваша страна в подаденото искане.
5. Как да възстановя прекъснати здравноосигурителни права в периода на извънредното положение
Ако здравно-осигурителните ви права са били прекъснати поради невнесени вноски, можете да подадете декларация образец 7 и да платите дължимите здравни вноски онлайн. Подробности можете да прочетете тук:(https://nap.bg/page?id=350). Актуализираният ви здравно-осигурителен статус ще стане видим в електронната справка на сайта на НАП до 12 часа на обяд или най-късно в полунощ в деня, в който плащането постъпи в НАП..
Ако възстановявате здравно осигурителни права на друго основание (например сте редовен студент в чужбина, били сте осигурени в страна-членка на ЕС и др.) и се налага представяне на документи пред НАП, можете да ги изпратите сканирани по електронната поща на офиса на приходната агенция по постоянен адрес. Вижте телефони и имейли на офисите на НАП – https://nap.bg/page?id=24
6. Как да подам декларация за доходите без да посещавам офис на НАП, ако нямам ПИК или електронен подпис?
Можете да попълните декларацията с баркод – https://www.nap.bg/document?id=19742, да я разпечатате и да я изпратите по пощата с препоръчано писмо до офиса на НАП по постоянния ви адрес.
7. Мога ли да получа ПИК дистанционно, без да посещавам офис на НАП?
Не. Издаването на ПИК изисква лично посещение в офиса на НАП от лицето или упълномощен от него с нотариално заварено пълномощно. До преустановяване на извънредното положение, ви препоръчваме да не посещавате офиси на НАП, освен ако не е наложително.
8. Как мога да проверя в кой фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване (фонд за втора пенсия) съм по време на извънредното положение?
Можете да проверите в кой фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) участвате без лично посещение в офис на НАП. Това става или с обаждане на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700 или в портала за е-услуги https://inetdec.nra.bg/ с ПИК или електронен подпис.
* * *
Срокове и начини за деклариране и плащане на авансови вноски по ЗКПО
- Когато до влизането в сила на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., авансовите вноски се правят в размер съгласно декларираното.
- Когато до 15 април 2020 г. е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., авансовите вноски се правят в размер съгласно декларираното.
- Когато до 15 април 2020 г. не е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г. авансовите вноски се декларират до тази дата с годишната данъчна декларация, като се попълва само тази част от нея, касаеща декларирането на авансови вноски за текущата година. Тази декларация се подава от всички лица, неподали до 15 април 2020 г. годишна данъчна декларация за 2019 г., чиито нетни приходи от продажби за 2019 г. превишават 300 000 лв., а в случай че към тази дата размерът на нетните приходи от продажби не може да бъде определен точно, като вид на авансовите вноски (месечни или тримесечни) в декларацията се посочва видът авансови вноски, които лицето е извършвало през 2019 г. Когато впоследствие, до 30 юни 2020 г., тези лица подават годишната си данъчна декларация за 2019 г., те не попълват повторно частта от нея, касаеща декларирането на авансови вноски за текущата година.
- Както до 15 април 2020 г., така и след тази дата, корекции(намаление или увеличение)на авансовите вноски, декларирани с годишната данъчна декларация за 2019 г., се извършват с декларацията по чл. 88 от ЗКПО.
- Корекциите на авансовите вноски, извършвани с декларацията по чл. 88 от ЗКПО, се ползват след подаването на декларацията.