Истината за емисиите – България спокойно може да запази всичките си ТЕЦ до 2030 г.

ТЕЦЛептата на България за спасяване на планетата е платена, пише Боян Рашев – експерт по управление на околната среда – в публикация на вестник Труд. Ето някои факти за енергийните емисии от въглероден диоксид на Европа, които Брюксел не желае хората да научават:

1. ЕС достига пика на потреблението на въглища и енергийните си СО2 емисии през 1979 г. Оттогава те намаляват като най-голям принос за това имат: а) ядрената енергия през 80-те и газът в последните години; б) сривът на комунистическата индустрия през 90-те; в) изнасянето на тежката индустрия от ЕС след 2000 г. и чак накрая г) енергийната ефективност и ВЕИ.

2. България е сред страните с най-голям спад на емисиите спрямо базовата 1990 г. – минус 46% (цели 52%, ако се вземе 1987 г. за базова).

3. България (заедно с Румъния, Литва и Латвия) вече са изпълнили средната цел за ЕС от минус 40% до 2030 г. Забелязвате ли доминацията на Източна Европа в списъка на истинските спасители на климата?

4. Няма никакво значение как сме го постигнали – нашата лепта за спасяване на планетата е платена. България спокойно може да запази всичките си ТЕЦ до 2030 г. и да се развива без да надвиши средната цел за ЕС.

5. Великобритания е единствената от големите страни в ЕС с наистина значим спад на емисиите в този период -36%. Без нея намалението на СО2 емисиите на ЕС в периода 1990 – 2018 г. спада от 22% на 19%, тоест целта на ЕС за 2020 г. може да не бъде постигната.

6. За 30 г. ЕС успя да намали СО2 емисиите си с около 22%. Съюзът се е ангажирал да намали емисиите си с още 8% за 10 г., което е ужасно трудно. А ЕК иска да увеличи този ангажимент на 25% – до минус 55% спрямо 1990 г. Това е очевидно невъзможна мисия.

7. Забележете реалните постижения на някои от най-зелените, ВЕИ и богати страни в Европа: Норвегия, Австрия, Нидерландия имат ръст на СО2 емисиите спрямо 1990 г. А за останалия свят няма какво да говорим – там темата просто не е тема. Интересно, нали?

Когато Западна Европа достигне нашето ниво на намаление на емисиите, тогава може да ни налага допълнителни ограничения. Така ми звучи малко по-справедливо. Остава само да разберем: Защо правителството не отстоява тази позиция?



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам