Виненият туризъм е шанс за малките производители в България

Дионисиево шествие в Пловдив за фестивала Дефиле на младото виноВ Пловдив през ноември се проведе конференция на тема Винен туризъм – състояние и перспективи, като в работата ѝ взеха участие над 50 души. Търговско-промишлена палата – Стара Загора е член на Организация за управление на Тракийски туристически район, а предсидателят на Палатата Олег Стоилов е член на Контролния съвет на организацията.

Лектори на конференцията бяха: Лиляна Арсова от Министерството на туризма, Ги Лабейри (Витис тур), проф. Йорданка Алексиева (Университет по хранителни технологии – Пловдив), Екатерина Христова (UvaNestum Wine & SPA и платформата за винен туризъм Winetrips.eu), Мария Спасова (ВИ Вила Юстина), Васил Златев (Bulgaria Wine Tours).

Конференцията беше водена от административния секретар на ОУТТР – Мария Далемска и Красимира Кодукова (Bulgaria Wine Tours). Тя е част от програмата на 11-ото издание на фестивала Дефиле на младото вино, като участниците получиха пакет за дегустация и посетиха винопроизводителите и производителите на храни с право на безплатни дегустации.

Отзивите на всички бяха положителни и с препоръка тази конференция да се провежда ежегодно, да бъде удължена като времетраене и да привлече повече лектори в дискусионните панели.

Фестивалът подкрепя и популяризира българското винопроизводство и традиционната българска храна. Той се организира от Съвет по туризъм – Пловдив , с финансовата подкрепа на Община Пловдив.

Виненият туризъм е шанс за малките производители в България, а маврудът, в който съм влюбен – визитката на пловдивските винари. Това обяви французинът Ги Лабейри, който от няколко години живее в Брестовица и като туроператор промотира българското вино. Необходим е специалист от сферата на туризма, който да посреща гостите и да води дегустацията. Това обаче не може да бъде технологът, заяви френският винен туроператор Ги Лабейри. Университетът по хранителни технологии подготвя такива специалисти в катедра Хранене и туризъм и вече се попълва тази ниша в пазара, като някои изби у нас вече бележат успехи в бизнеса, допълни проф. д-р инж. Йорданка Алексиева.

Местното грозде мавруд е визитката на Пловдивска област. Тя е част от лозаро-винарския регион на Западна Тракийска долина и част от Западна Тракия – една от 12-те дестинации за винен и кулинарен туризъм в страната. Това обяви по време на конференцията Лиляна Арсова – директор на Дирекция Туристическа политика към Министерството на туризма. Тя уточни, че проектът за 12 винено- кулинарни дестинации ще увеличи интереса към България като атрактивна дестинация. Тя цитира данни на Националния статистически институт, според които през 2017 година в България са произведени близо 138,2 млн. литра вино от грозде в 210 предприятия. Най-много вино изнасяме за Русия, Полша и Великобритания.

Засилва се ръстът на туристи във винарските изби в страната през последните години. Това стана ясно по време на конференция за винения туризъм, предшестваща откриването на XI-то издание на Дефиле на младото вино, което се проведе през ноември 2019 г. в Пловдив.

Над 250 са винарските изби в страната. Те са разположени в различни красиви местности с богато културно-историческо наследство. Българските вина, особено тези от местни сортове, са с изключителни качества и се предпочитат от любителите на Дионисиевата напитка. Нарастват последователите на винения туризъм, който се осъществява с дегустации на вино, продукти от грозде, характерни и уникални за определена дестинация, както и посещение на изби, запознаване с технологичния процес на производството на вино и др. В страната са обособени няколко дестинации, които се свързват с определени сортове вина. Сред тях са Долината на Места, която е характерна с Рубин от Неврокопско, Източна Тракия с Памид, Розовата долина с Карловски Мискет, Старите столици с Осмарски пелин, Западна Тракия с Мавруд от Асеновград, Златия с Гъмза, Долината на Струма с Мелник 55, а дестинацията Мизия с Каберне Совиньон, като се отглеждат също Сира, Гъмза и Мерло. Един от най-посещаваните региони, в които се развива винен туризъм е Тракийският. От началото на годината Пловдивска област са посетили 529 хиляди български и чуждестранни гости, които са регистрирани в хотели с 10 и повече места.

Лидер в развитието на винен туризъм е Италия, където той се заражда през 1993 г. 45 млн. хектолитра вино са произведени през миналата година на Апенините, където лозята се простират върху 8 милиона декара, посочи заместник-ректорът на УХТ – Пловдив проф. д-р инж. Йорданка Алексиева, която е и заместник-председател на Съвета по туризъм в Пловдив. Тя уточни, че Италия е на първо място сред европейските производители на вино. В нея са обособени 20 винени района. Стартиралият преди 26 години винен туризъм на Апенините вече формира 2,5 милиарда евро годишен оборот. Тя уточни, че оттогава 73% от общините организират един или повече проекти за популяризиране или подобряване на туристическото предлагане на вино. Повече от 430 общини не прилагат туристически данък. 86% от посетителите на италиански изби са винени ентусиасти, които пътуват на 200 км от дома си. Половината от тях през уикенда, а 14 на сто пренощуват в района, където се произвежда виното. Винените туристи генерират близо 27 % от продажбите на вино в Италия.

В България се отглеждат 350 признати местни сорта, като 30 от тях са позиционирани в Сицилия. Всяка година произвеждаме 6 милиона хектолитра вина. Терените, на които са отглеждани нашите лозя са вулканични, глинести и варовикови и носят уникалните качества на нашите вина, посочи от своя страна президентът на Бългериън Феър сървис Джузепе Акардо, който повече от 15 години организира зоната Вкусове от Италия в рамките на международната специализирана изложба Винария.

 

Снимка: sportandlife.net


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам