В България вече има зрели предприемачи с добър потенциал за развитие и подкрепа на екосистемата

GEMНивото на предприемачеството за 2018/2019 г. у нас расте. Процентът на българите,които решават и се заемат със собствен бизнес, е 6%, най-високото ниво от 2015 г. насам. Това показва третият национален доклад на Глобалния предприемачески мониторинг (GEM) за България за 2017/18 & 2018/19, представен по време на ежегодното регионално събитие за предприемачи SEE GROWTH SUMMIT 2019. България се намира на предни места по отношение на установени бизнеси над 3.5 г. в класацията на страните наблюдавани от GEM и вече може да се похвали със зрели предприемачи, с добър потенциал за развитие и подкрепа на предприемаческата екосистема. Въпреки нарастването на предприемаческата активност в начална фаза (ПАНФ) в България, нивото остава сред най-ниските в света.

В България има повече мъже предприемачи, отколкото жени, като съотношението жени/мъже е 0,9, което нарежда странатапо-близо до ресурсно обусловените, отколкото до инвестиционно и иновационно обусловените икономики. Делът на хората, които планират да се заемат със собствен бизнес,достига най-ниското си ниво през 2018 г. Едва 3,9% от българите възнамеряват да стартират бизнеспрез следващите три години в сравнение със средно 26% в останалите инвестиционно обусловени икономики.

Негативно влияние оказва и отчетената ниска припознаваемост на възможностите за предприемачество в България (37-39%), катоиндивидите не се чувстват по-подготвени да стартират бизнес (19%-19.5%) като липсва възходяща динамика. И двата индикатора са значително по-ниски в сравнение със средните нива засходни групи икономики, както и въобще. Страхът от провал нараства, но по този показател България остава сред добре представящите се икономики.

„Предприемачите в България са все по-информирани и подготвени за рисковете, които поемат, но остават скептични за предприемаческата среда. Сравнително добрата инфраструктура и олекотена бюрократична и данъчна тежест не могат да компенсират впечатлението за неравнопоставеност между определени фирми и всички останали участници в икономиката,” смята д-р Венета Андонова, автор на доклада и член на Борда на GEM България и декан на Факултета по администрация на Universidad de Los Andes, Колумбия, автор на статии и книги на тема предприемачество.

За четвърта поредна година се наблюдава превес на ПАНФв сектори с ниска добавена стойност, ниска степен на иновации и много малък дял на интернационализация. Търговията продължава да е предпочитаният сектор за предприемачите в България и достига 49.3%.

България отчита традиционно ниско ниво на интернационализация на ПАНФ – 7.4% за 2018 г., като страната е сред четирите икономики, чиито показател е под 10%, заедно с Полша, Холандия и Испания.

Според изследването образованието е неразривно свързано с предприемаческите намерения и жизнеността на предприемаческата екосистема, тъй като засяга увереността на предприемачите, че притежават необходимите умения и знания за стартиране на бизнес.Държавните политики и инициативи могат да оформят условията, които благоприятстват предприемаческите начинания. Националните експерти не само в България, но и в Югоизточна Европа намират дефицити в политиките за подкрепа на предприемаческите екосистеми. Експертите дават положителна оценка за определянето на данъчни ставки на България, които не представляват невъзможна тежест за новите и разрастващите се фирми. В допълнение, правителствата в България и региона отделятвсе по-голямо вниманиена необходимостта предприемачеството да бъде национален и регионален приоритет на политиките за растеж.

„Равносметката за последните 4 години, откакто GEM България започна да следи развитието на предприемаческата екосистема е, че имаме още много работа. За да може да започне да се откроява като катализатор в Югоизточна Европа в сферата на предприемачеството, България трябва да превъзмогне културните си особености и демографски дефицити, както и да има условия и желание за репликиране на иновативните, растящи бизнеси насочени към европейския и глобални пазари. В глобален план предизвикателството е как Югоизточна Европа да се откри при една все още бавна и плахо иновативна Европа на фона на далеч по-агресивните САЩ, Израел и Югоизточна Азия,“ коментира Мира Кръстева, член на борда на GEM България и съавтор на изследването.

 Докладът на GEM България ще излезе през месец декември 2019 г.

За GEM България

Глобалният предприемачески мониторинг (GEM) е най-мащабното проучване на предприемачеството в света. GEM България извършва независимо изследване и анализна предприемаческата екосистема и факторите, които насърчават или затрудняват предприемачеството, както и поведението и мотивацията на настоящи и бъдещи предприемачи в страната. Предприемаческата екосистема бе измерена за първи път в България през 2016 г. на основата на данни от 2015 г.

GEMизготвя политики за балансиран растеж и мерки за насърчаване на предприемачеството като цяло, както и в отделни сектори и или/региони, като използва световно утвърдена методология, която успешно се прилага в над 100 икономики в света от20 години насам и се използва от Световната банка, Световния икономически форум, Европейската комисия, правителства, глобални и регионални финансови институции, инвеститори, и бизнес асоциации, корпорации, предприемачи и журналисти.

Докладът на GEM България се изготвя с подкрепата на InCulture Foundation, JEREMIE Bulgaria, СуперХостинг.БГи индивидуални дарители.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам