Япония има интерес да инвестира в производство на медицинска апаратура, аутомотив и енергийния сектор в България

Япония има интерес да инвестира в производство на медицинска апаратураЯпония има интерес да инвестира в производство на медицинска апаратура, разширения в аутомотив и енергийния сектор в България, както и да окаже пълна подкрепа на стартъп компаниите, които искат да развиват бизнеса си в Япония. Това стана ясно по време на посещението на заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова в гр. Токио, където се проведе Японско-български икономически семинар. На събитието участие взеха над 140 български и японски фирми.

„Проведените през последните две години мероприятия, насочени към бизнеса, дадоха възможност за активно директно сътрудничество между фирмите от двете страни и запознаване на японския бизнес с България“, изтъкна Иванова. Тя посочи, че продължава да съществува широк потенциал за развитие на икономическите връзки между България и Япония, като доказателство за взаимния интерес е регистрираният през последните години ръст на стокообмена между двете държави.

Лилия Иванова уточни, че през 2018 г. търговията между двете страни възлиза на 214 млн. щ.д., най-високото ниво от 10 години насам. Българският износ нараства с 4.4% на годишна база до 49.3 млн. щ.д., а вносът от Япония се увеличава с 39.8%, достигайки над 165 млн. щ.д.

Икономическият заместник-министър подчерта, че с влизането в сила през февруари тази година на Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония търговските и икономическите отношения не само със Съюза, но и между двете страни получават нов тласък. „Повече от 90% от износа на ЕС за Япония няма да подлежи на облагане с мита, а при достигане на пълно прилагане на споразумението, 97% от европейските стоки ще могат да се внасят свободно в Япония“, поясни зам.-министър Иванова. Тя допълни, че е постигната пълна либерализация на търговията с вина, а след преходен период безмитно ще се изнасят и други основни селскостопански стоки, като твърди узрели сирена, макаронени изделия, шоколад и сладкарски изделия.

По време на посещението си зам.-министър Иванова проведе срещи с Хидеки Макихара, държавен министър на икономиката, търговията и индустрията, Хитоши Очи, зам.-председателна на Японската бизнес федерация KEIDANREN и председател на комитета за Европа на KEIDANREN, Акико Игая, генерален секретар на Японо-българската асоциация и Ясукадзу Ирино, изпълнителен вицепрезидент, отговарящ за Европа, на Японската организация за външна търговия (JETRO).

Партньорството между двете страни, както и желанието за намиране на механизми за засилване на двустранното сътрудничество в различни сфери бяха потвърдени по време на срещите. Заместник-министър Иванова изрази увереност в бъдеще японските инвестиции в страната ни да се увеличат, като посочи добрите условия за бизнес в България. „Инвестиционното сътрудничество с Япония в сектори като: производство на автомобилни части и кабелно оборудване за автомобили, хуманно здравеопазване, енергетика, услуги, както и банково дело е на високи ниво, но привличането на повече японски инвестиции в България е един от приоритетите ни в търговско-икономическата област“ добави Иванова.

Организатори на събитието са Японо-българската асоциация, българското посолство в Токио, Японската организация за външна търговия (JETRO) и българската Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам