Наети лица и средна брутна работна заплата в област Стара Загора през второто тримесечие на 2019 г.

НСИПо предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Стара Загора към края на юни 2019 г. намаляват с 1.0% спрямо края на март 2019 г., като достигат 102.1 хиляди. Спрямо края на първото тримесечие на

2019 г. най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в икономическите дейности „Професионални дейности и научни изследвания“ – със 7.5% и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 5.0%. Най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в дейност „Операции с недвижими имоти“ – с 1.7%.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“- съответно 32.9 и 12.7%.

В края на юни 2019 г. в сравнение с края на юни 2018 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение намаляват с 3.4 хиляди, или с 3.3%. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Преработваща промишленост“ – с 2.1 хил., а най-голямо увеличение – в „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ – с 0.3 хиляди. В процентно изражение намалението е най-значително в икономическите дейности „Професионални дейности и научни изследвания“ – с 20.0% и „Селско, горско и рибно стопанство“ – с 10.0%, а най-голямо увеличение – в „Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ (с 26.1%) .

Средната брутна месечна заплата в област Стара Загора за април 2019 г. е 1 166 лв., за май – 1 163 лв. и за юни – 1 164 лева.

През второто тримесечие на 2019 г. средната месечна работна заплата в област Стара Загора е 1 164 лв. и се увеличава спрямо първото тримесечие на 2019 г. с 2.6%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Култура, спорт и развлечения“ – с 14.0% и „Строителство“ – с 9.0%. Най-голямо намаление на средната работна заплата е регистрирано в дейност „Професионални дейности и научни изследвания“ с 5.9%.

Спрямо същия период на предходната година през второто тримесечие на 2019 г. средната месечна работна заплата в областта нараства с 5.7%, като в обществения сектор нарастването е с 5.0%, а в частния – с 5.4%.

Фиг. 1. Средна брутна месечна работна заплата в област Стара Загора по форми на собственост

naeti zaplati 01

В сравнение с останалите области на страната, през второто тримесечие на 2019 г., област Стара Загора е на четвърто място по показателя средна работна заплата, след областите София(столица) (1 729 лв.), София (1 197 лв.) и Враца (1 183 лв.).

Фиг. 2. Средна брутна месечна работна заплата по области за второто тримесечие на 2019 година (левове)

naeti zaplati 02

 Методологични бележки

 Данните са получени от тримесечното Наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, което има за цел да изследва текущото състояние и динамика на основни аспекти на пазара на труда. Наблюдението е репрезентативно, като се използва стратифицирана случайна извадка от предприятия. Генералната съвкупност се стратифицира по следните критерии: териториален признак – 28 административни области, икономическа дейност по КИД – 2008, размер на предприятието според броя на наетите лица. Методологията на тримесечното наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, както и актуални данни, могат да бъдат намерени на сайта на НСИ: http://www.nsi.bg/sites/методология; http://www.nsi.bg/данни



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам