Сравнителен доклад за иновациите за 2019 г. показва показатели при иновациите в ЕС и неговите региони

EKСъгласно призивите на Европейския съвет от юни 2018 г. и март 2019 г. Европа трябва да усъвършенства капацитета си за иновации, за да бъде конкурентоспособна на световните пазари и да запази и подобри начина на живот на европейците. По този повод Комисията „Юнкер“ обяви по-амбициозни цели за ЕС и неговите държави членки и региони и предложи програмата

„Хоризонт Европа“ – най-амбициозната до момента програма за научни изследвания и иновации, съставена от инициативи, които ще позволят на ЕС да запази челните си позиции в областта на научните изследвания и иновациите.

Публикуваните днес от Комисията Сравнителен доклад за иновациите в ЕС и Сравнителен доклад за иновациите по региони с резултатите за 2019 г. показват, че ЕС подобрява равнището си на иновации за четвърта поредна година. За първи път Европа изпреварва в това отношение Съединените щати. Същевременно ЕС изостава все повече спрямо Япония и Южна Корея, докато Китай наваксва своето изоставане много бързо. Данните допълват наскоро обявените от Комисията специфични препоръки по държави в рамките на европейския семестър, в които се изтъква ролята на научните изследвания и иновациите и се отправят препоръки за повишаване на производителността и конкурентоспособността.

Елжбета Бенковска, комисар по въпросите на вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и МСП, посочи: „Докладите на Комисията за иновациите в ЕС помагат на държавите членки, техните региони и ЕС като цяло да набележат в кои области е необходимо водените политики да бъдат преразгледани, за да се укрепи водещата роля на Европа в областта на иновациите.“

Карлош Моедаш, комисар по въпросите на изследванията, науката и иновациите, добави: „Иновациите вещаят бъдещи работни места и икономически растеж. Радвам се, че ЕС като цяло отбелязва напредък. За да запазят обаче преднината си в световната надпревара, както ЕС, така и държавите членки трябва да продължат да инвестират и да разработват адекватни политики в услуга на иновациите“.

Комисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу заяви: „Фондовете на политиката на сближаване на ЕС са основен двигател за иновации и устойчиво развитие. Стартиращите и малките предприятия спомагат за създаването на нови бизнес модели в отраслите на цифровите технологии или зелената икономика. Иновационните центрове обаче могат да се разрастват и в страни с по-слаби икономики и това обуславя подкрепата ни за иновациите на равнището на регионалните екосистеми, включително в по-слабо развитите региони.“

Сравнителен доклад за иновациите в ЕС за 2019 г.: основни констатации

  • Въз основа на показателите си, страните от ЕС се разделят на четири групи: водещи новатори, силни новатори, умерени иноватори и скромни новатори. Швеция е водещият новатор в ЕС за 2019 г., следвана от Финландия, Дания и Нидерландия. Обединеното кралство и Люксембург вече не са водещи, но попадат в групата на силните новатори, където попада за първи път и Естония.
  • Иновациите в ЕС са нараснали средно с 8,8 % от 2011 г. насам. 25 държави от ЕС са увеличили показателите си в областта на иновациите от 2011 г. насам. Най-резултатни са били Литва, Гърция, Латвия, Малта, Обединеното кралство, Естония и Нидерландия, а най- много са занижили показателите си Румъния и Словения.
  • На световно равнище ЕС вече надминава САЩ. ЕС запазва преднината си пред Бразилия, Индия, Русия и Южна Африка. Китай обаче го догонва като показателите му говорят за три пъти по-бърз растеж на иновациите от този в ЕС. Япония и Южна Корея увеличават дистанцията спрямо ЕС.
  • Списък на водещите държави в ЕС в отделни области, свързани с иновациите: Дания – човешки ресурси и благоприятстваща иновациите среда; Люксембург – привлекателни научноизследователски системи; Франция – финансиране и подкрепа; Германия – фирмени инвестиции; Португалия – новаторски МСП; Австрия – взаимовръзки; Малта – интелектуални активи; Ирландия – отражение върху заетостта и отражение върху продажбите.

Сравнителен доклад за иновациите по региони за 2019 г.: основни констатации

Сравнителният доклад за 2019 г. е придружен от Сравнителен доклад за иновациите по региони. Той представя сравнителна оценка на резултатите на системите за иновации в 238 региона от 23 държави от ЕС, като Естония, Кипър, Латвия, Люксембург и Малта са включени в доклада по държави. Докладът по региони включва освен това и региони на Норвегия, Сърбия и Швейцария.

Най-новаторските региони в ЕС са Хелзинки-Усимаа (Финландия), следван от Стокхолм (Швеция) и Ховедщаден (Дания). За деветгодишния период на наблюдение за 159 региона се е повишила ефективността. Тазгодишният Сравнителен доклад за иновациите по региони показва силно сближаване в резултатите на отделните региони и спад в разликите помежду им.

Контекст

През последните десетилетия около две трети от икономическия растеж в Европа се дължи на иновациите. Всяко евро, инвестирано от европейската програма за изследвания и иновации Horizon Europe, може потенциално да генерира възвръщаемост до 11 евро от БВП в продължение на 25 години. Според очакванията инвестициите в научни изследвания и иновации ще способстват за създаването на до 100 000 нови работни места в областта на научните изследвания и иновационните дейности между 2021 г. и 2027 г.

Данните от сравнителните доклади за иновациите в ЕС и неговите региони помагат на държавите членки, регионите и ЕС като цяло да оценят в кои области се справят добре и в кои е нужно да преразгледат политиките си и да окажат по-силна подкрепа на новаторството. В допълнение на това, след анализите в рамките на Европейския семестър, Комисията представи специфични препоръки по държави за 2019 г. с насоки за икономическата политика на всички държави членки на ЕС за следващите 12-18 месеца. Научните изследвания и иновациите заемат важно място в тазгодишните специфични препоръки по държави.

За повече информация



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам