Шестте района от ниво NUTS 2 се запазват до 2027 г.

NUTS 2След дискусии с Евростат е постигнато решение до 2027 г. да се запази сегашният обхват на шестте района от ниво  NUTS 2 в страната, независимо от отчетените дисбаланси в броя на населението основно в два от тях – Северозападен и Северен централен.

Това съобщи днес заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова по време на редовно заседание на Съвета по регионално политика към министъра на регионалното развитие и благоустройството. На него бяха представени резултатите от извършената междинна оценка на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022, както и първоначални резултати от първия етап на Социално-икономическия анализ на районите.

Регионалното развитие трябва да бъде разглеждано през призмата на цялостната територия  на страната с нейните специфики, особености, географски дадености, за да може с наличния ограничен ресурс да намираме най-подходящите инвестиции, водещи до икономически подем на регионите. Не трябва да търсим еднаквостта между шестте района, а възможностите да изведем различното в тях, което да доведе до по-голям ръст на икономиката и намаляване на регионалното различие, подчерта тя. Очаква се в началото на есента да бъдат представени промени в Закона за регионално развитие, касаещи обединяване на национално ниво на документите за стратегическо и пространствено планиране, които ще дадат по-ясна посока за развитие на територията. 

Ще се търси възможност за обединяване на регионалните планове за развитие с регионалните схеми за пространствено развитие, които ще бъдат основополагащи за инвестициите за периода до 2027 г. Подготовката им вече започна, като в края на годината трябва да сме готови за първи варианти , които да подложим на дискусии. 

Общинските планове за развитие, към които се присъединяват интегрираните планове за градско възстановяване и развитие, ще включват приоритети и инвестиции, фокусирани върху града център за растеж. Важно е общините да започнат подготовката на плановете си за развитие с хоризонт след 2020г. още сега. Те ще допринесат за извеждане на най-важните приоритети за региона, които ще са предопределящи за бъдещия инвестиционен процес. Вървим към подход, при който оперативните програми да могат да насочат ресурс към съответния регион спрямо приоритетите изведени в регионалните схеми за пространствено развитие.

Предвиждат се промени във функциите, отговорностите и обхвата на регионалните съвети за развитие, така че да участват в определянето на приоритетните проекти за даден регион, водещи до икономическо развитие. Предстоят отворени дискусии до края на лятото съвместно със Световна банка за определяне на структурата, функциите и отговорностите им, както и механизмите, по които ще изпълняват дейностите си. Инвестициите на териториално ниво трябва да отразяват от една страна секторните политики, но като се съблюдава и принципът „отдолу нагоре“, т. е. значимите и ключово важни проекти за дадена територия да се инициират от ниво регион. 

Социално-икономическият анализ на районите в България е базата за разработване на регионалните схеми за пространствено развитие, в следствие на които ще се изведат приоритети за всеки от регионите. 

Очаква се първи вариант на схемите за пространствено развитие да бъде предложен за дискусия в края на тази година. Амбицията ни е тогава да започнем да правим обсъждания по отношение приоритетите за регионите, като паралелно ще  работим върху структурите на регионалните съвети, подготовката на инвестиционния процес и обвързването му с финансиране от страна на европейските фондове и националния бюджет. допълни Николова.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам