Стара Загора е домакин на Българския географски фестивал

Български географски фестивалРекорден брой участници – над 600, са регистрирани за петото издание на Българския географски фестивал, който ще се проведе на 20 и 21 април 2019 г. в Стара Загора. Първото издание бе в Ямбол през 2015 г., следващите се проведоха в Казанлък, Пазарджик и Русе. Фестивалната програма включва 21 събития, 10 тематични щанда, три изложби. За купите и медалите в ученическите първенства ще се борят 42 отбора и повече от 250 индивидуални участници. Най-много са участниците от Стара Загора, Казанлък и Варна, ще дойдат отбори от малки населени места като Роман, Кула, Вършец, Попово, Гурково, Стралджа, традиционни участие имат отбори от Добрич и Враца.

Официалното откриване е в събота, 20 април, от 13:00 ч. в залата на Държавната опера. Инициативата за Географския фестивал е на проф. Румен Пенин, който е и председател на Организационния комитет за провеждането му. Целта е хора, занимаващи се с география под различни форми – като наука, образование, хоби, бизнес, да се срещат и общуват неформално, да се организират събития, показващи възможностите за професионална квалификация, учениците да видят програмите на университетите, в които могат да се обучават, студентите да видят бизнеса, който се занимава с география. 

Идеята е приета от образователния портал Географ БГ и Българското географско дружество, които са основните организатори. Съорганизатори на местна почва са община Стара Загора, РБ „Захарий Княжески“ и Второ основно училище „Петко Р. Славейков“. В състезателната част влизат отборното състезание „Географиада“, което се провежда в два кръга, индивидуалното „Разходка с изненади“, при което след разходка из центъра на града и беседа участниците решават тест, върху предоставената от гидовете информация. За пръв път тази година ще има и студентски географски куиз.

Във фоайетата на Държавната опера, където ще се проведат основните събития, ще бъдат разположени трите изложби – на Българския антарктически институт, представяща дейността на базата на остров Ливингстън, „Географията – пътешествие и приключение“ с фотографии на проф. Румен Пенин, и арт инсталация с пощенски картички от цял свят, осъществена в партньорство с Уикипедия на български език.

За пръв път тази година ще има обучение за работна с картографски софтуер Map Creator. Презентациите са няколко – на председателя на Българското географско дружество доц. Климент Найденов е посветена на 100-годишнината му, на доц. Георги Бърдаров „Началото и краят на света“ ще запознае присъстващите с богатствата на България, доц. Стоян Недков, научен секретар на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН се нарича „География и екосистемни услуги – как да живеем в хармония с природата“, а доц. Стелиян Димитров ще представи новата специалност „Геопространствени системи и технологии“, създадена от Геолого-географския факултет съвместно с Факултета по математика и информатика на Софийския университет. Съоснователите на Географ БГ, представена д-р Димитър Желев и д-р Евгения Сарафова ще представят 5-годишната му дейност.

В събота от 11:00 ч. в Художествената галерия е представянето на най-новата книга на известния пътешественик и писател Симеон Идакиев „Омагьосаните острови“, от 15:30 ч. в Операта ще бъде представен филмът „Полярни изследователи“ на Мария Чернева от БНТ за българската експедиция. Филмовата продукция ще бъде представена лично от проф. Христо Пимпирев.

В съботния ден ще бъдат обявени победителите в националните географски конкурси, съпътстващи фестивала – за любителски фотографии, за образователни дейности в училище, за картографски изображения за студенти и др.

Предфестивалната програма в петък, 19 април започва с географски презентациите в старозагорски училища. От 18:00 ч. организаторите канят на лекцията на Симеон Идакиев „Светът и всичко в него“, в РБ „Захарий Княжески“, а от 19:00 ч. доц. Георги Бърдаров ще покаже презентацията „България – география на свободата!“.

В логото на Българския географски фестивал винаги има елементи, свързани с града домакин. За Стара Загора това са липовият цвят и перото, напомнящо, че това е градът на поетите.

bgf prog

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам