Открита е първата лаборатория по проект Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“

лаборатория Testo 890-2На 04.04.2019 г. в Технически университет – Варна се откри първата лаборатория по проект Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“. Лабораторията „Изследване на подводни шумове, сигнали и вибрации на морски съдове и съоръжения“ е част от лабораторен комплекс „Интелигентни мехатронни системи за измерване и контрол“ и се намира в зала 514а в сградата на Електротехническия факултет на Технически университет – Варна. За целите на научно-изследователската работа са купени 3 хидрофона (подводни микрофони) на датската фирма Brüel&Kjær тип 8104; 4-канален усилвател на слаби хидроакустични сигнали (от хидрофони) – Bruel&Kjaer модел 2692-А “NEXUS” и термографска камера – Testo 890-2. За апаратурата са инвестирани 222 000 лв.

Хидрофоните позволяват вертикално спускане до 300 метра дълбочина във водна среда и приемат подводни шумове и сигнали от различни източници (кораби, морски съоръжения, морски обитатели и др.).

Устройствата могат да приемат подводни звукови сигнали в честотния обхват от 0,1 Hz до 120 kHz и имат чувствителност -205 dB относително 1 V/µPa. Техниката може да се ползва за изследване на различни видове звуци издавани от морски животни, както и на шумовете произвеждани от плавателни съдове. Има възможност за провеждане на експерименти за изследване на различни импулсни източници на звук от малки взривове.

Термографската камера позволява получаване на видеоизображение в инфрачервения спектър и наблюдение на структури с размер 113 µm. С камерата може да се наблюдава в статика и динамика топлинното поле, създавано от нагрети тела, както и да се откриват обекти, контрастиращи на топлинния фон. Оборудването позволява да се определят местата, където има различия в температурата, а от там и идентифициране на възможни проблеми в изследваните обекти.

На откриването на лабораторията присъстваха представители на: Управляващия орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“; Българската национална асоциация по корабостроене и кораборемонт; Център по хидро- и аеродинамика – БАН; Институт по океанология – БАН; Институт по рибни ресурси –БАН, медии, представители на бизнеса и заинтересовани страни.

Закупеното оборудване беше демонстрирано пред студенти, преподаватели, медии и заинтересовани страни. Подробна информация за предназначението и възможностите на техниката бяха представени от доц. Неделчев. Той подчерта, че лабораторията е уникална за Варна и позволява развитието на съвместна дейност с различни научни организации, работещи в сходни области и институции в България в това число: министерства, неправителствени организации; регулиращи органи, бизнес организации и фирми. Съгласно целите на проекта техниката ще позволи да се развива научно-приложна дейност, свързана със създаване и приложение на специфични измервателни процедури и програмни продукти и създаване на база от данни и нейната обработка за разкриване на процеси, тенденции и зависимости в изследваните обекти.

Лабораторията е отворена и към бизнеса, като приложението на закупената техника е в много широки граници:

  • акустично и хидроакустично измерване, изследване, контрол и диагностика на шум и вибрации на надводни съдове и подводни апарати, в това число на хидроакустичната им част, на машинното отделение, както и на гребния винт;
  • измервания и експертизи във връзка със съблюдаване показателите на шум в околната среда, както и относно критериите и методологичните стандарти за добро екологично състояние на морските води;
  • изследване на подводния хабитат, флора и фауна, рибни пасажи и стада от делфини за целите на опазване на околната среда, биоразнообразието и промишления риболов;
  • хидроакустични измервания и изследвания за целите на геофизиката, сеизмологията, експлоатацията на подводните и подземните ресурси;
  • акустични и хидроакустични измервания и изследвания за целите на националната сигурност и отбрана.

IMG 20190404 142726 1Лабораторията беше открита от проф. д-р инж. Вълчев – ректор на ТУ – Варна и проф. дтн инж. Райчо Иларионов – ректор на ТУ – Габрово. Проф. Вълчев сподели, че ТУ – Варна има традиции и опит в морските технологии, а научния екип на лабораторията ще бъде разширен с докторанти и млади учени. Двамата ректори споделиха виждането, че чрез проекта ще се засили връзката бизнес-научни изследвания-университети, което ще се отрази на развитието на икономиката и обществото.

Проектът Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“ е финансиран по Приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“ на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, процедура „Изграждане и развитие на центрове за компетентност”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Общата му стойност е 23 569 719,17 лв., от които 20034261.29 лв. европейско и 3535457.88 лв. национално съфинансиране.

Основната цел е изграждане на устойчиво функциониращ национален Център по компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии”, в който трите страни на „триъгълника на знанието“ – образование, научни изследвания и бизнес, се намират в ефективно и динамично взаимодействие, основаващо се на споделени стратегии, силни и конкретни ангажименти и съвместни научни проекти и партньорство. В рамките на проекта ще бъдат изградени 8 лабораторни комплекса, групирани според изследванията и дейностите, които ще се осъществяват в тях.

Срокът на изпълнение на договора е от 30 март 2018 г. до 30 ноември 2023 г.

Проектът се реализира от Технически университет – Габрово, Технически университет – София, филиал Пловдив; Технически университет – Варна; Софийски университет “Св. Климент Охридски” – Факултет по химия и фармация; Институт по роботика към БАН; Институт по електроника – БАН и Централна лаборатория по приложна физика – БАН. Асоциирани партньори по проекта са водещи индустриални предприятия и сдружения на бизнеса, сред които е и Търговско-промишлена палата – Стара Загора, а също и Технически университет – Берлин, Германия и Технически университет – Либерец, Чехия.

 IMG 20190404 144735

IMG 20190404 140301

pr logo



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам