През 2018 г. по ОП Иновации и конкурентоспособност са сключени общо 2022 договора

Иновации и конкурентоспособностПрез 2018 г. по ОП Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 (ОПИК) са сключени общо 2022 договора, от които успешно приключили са 1178. Обявените средства в различни процедури до момента са близо 2.1 млрд. лв. или малко над 80% от общия бюджет на програмата. Сключените договори са за 1.9 млрд. лв., а до момента изплатените средства са 917 млн. лв. или 35.5% от общия бюджет на програмата. Това обяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на среща с браншовите организации. Събитието се организира от Асоциация на индустриалния капитал в България и е под наслов Актуални възможности и необходими действия в подкрепа на българския бизнес.
Министър Караниколов поясни, че през 2019 г. ще бъдат обявени още три процедури за конкурентен подбор по ОПИК, а именно Внедряване на иновации за съществуващи предприятия, Развитие на иновационни клъстери и Дигитализация на МСП
Неразделна част от изпълнението на програмата към днешна дата е и процедурата за Регионални иновационни центрове. Общият и бюджет е в размер на 115.6 млн. лв., а средствата ще бъдат насочени към проекти, които се изпълняват извън територията на област София-град, заяви Караниколов.

Икономическият министър подчерта, че освен стремежа да се изгради необходимата инфраструктура за създаване на иновации извън столицата, има възможност да се направи паралел с процедурите изпълнявани по ОП Наука и образование за интелигентен растеж, при които значителна част от финансирането, в порядъка на 80-90%, е концентрирано в София-град.

Стремежът ни е процедурата да бъде обявена за кандидатстване през май 2019 г., а изпълнението на договорите да започне в началото на 2020 г. след преминали етапи на оценка и договаряне, поясни Караниколов. По думите му максималният размер на безвъзмездната финансова помощ в рамките на едно проектно предложение може да достигне 7 млн. лв., а минималният е 1.5 млн. лв. Изпълнението на проектите трябва да приключи в рамките на 24 месеца. Приложими са два режима на държавна помощ, а именно Инвестиционна помощ за научноизследователски инфраструктури и Де минимис в размер на разходи до 200 хиляди евро в едно проектно предложение, изтъкна Караниколов.


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам