На 29 ноември Оркестърът на държавна опера – Стара Загора ще представи Концерт за цигулка и оркестър от Лудвиг ван Бетовен и Втора симфония от П. И. Чайковски.

Теодора СороковНа 29 ноември Оркестърът на държавна опера – Стара Загора ще представи популярния Концерт за цигулка и оркестър от Лудвиг ван Бетовен и една от сравнително рядко изпълняваните Втора симфония от П. И. Чайковски.
Диригентът и цигулар Дмитрий Василиев е първият концертмайстор на ансамбъла Московски солисти на Юри Башмет, а от 2015 г. е художествен ръководител на Международния младежки оркестър Чайковски.
Дмитрий Василиев е роден през 1967 г. в Ленинград. Солистичният му дебют като цигулар е на 6 години в Голямата зала на Ленинградската филхармония.Учи в Специализираното музикално училище към Консерваторията под ръководството на професор А. Кнайфел и в Московската консерватория при проф. Й. Чугавева и А. Мелников. През 1989 г. е концертмайстор на съветско-германския симфоничен оркестър под ръководството на Валерий Гергиев, а през 1990 г. е концертмайстор и на съветско-американския симфоничен оркестър под ръководството на Леонард Слаткин.От 1991 г., все още като студент, е назначен за художествен ръководител на Ансамбъл за солисти от Московската консерватория. В периода 1992 – 1997 г. е първият концертмайстор на ансамбъла “Московски солисти” под Юри Башмет. През 2015 г. е диригент и художествен ръководител на Международния младежки оркестър Чайковски.
Цигуларката Теодора Късметска – Сороков концертира с Виенския симфоничен оркестър, Виенския камерен оркестър, Wiener Concertverein, Виенска камерна филхармония и др.
Теодора Късметска- Сороков е родена през 1977 година в София в семейство на музиканти. От 1994 до 2002 година следва в Университета по музика и сценични изкуства във Виена. През 2002 – 2004 г. продължава обучението си при проф. Минчо Минчев във Висшето училище по Музика и приложни изкуства Folkwang в Есен. Концертира с Виенския симфоничен оркестър, Виенския камерен оркестър, Wiener Concertverein, Виенска камерна филхармония и др. От 2005 година работи в Tonkünstler Orchester Niederösterreich в групата на първи цигулки. От 2017 г. е в Люксембургския ансамбъл ARS Nova Lux. Професор е по цигулка във Виенската Прайнер консерватория.
ЧАЙКОВСКИ започва да пише Симфония №2 през лятото на 1872 г., когато е на почивка в имението на сестра си Александра в Камянка, днешна Украйна. В четвъртата част на произведението композиторът използва мотиви от известната украинска песен Журавель и затова неговият приятел и музикален критик Николай Кашкин я нарича Малоруска. По това време Украйна доста често е наричана малката Русия. Чайковски признава, че истинският автор на финала на симфонията е най-възрастният слуга в дома на сестра му, Пьотр Герасимович, който непрекъснато му пеел Журавель.
На 7 януари 1873 г. в градската къща на Николай Римски-Корсаков в Санкт Петербург се събират Балакирев, Мусоргски, Бородин, Стасов. Чайковски ги е поканил да чуят финала на симфонията, който той изсвирва на пиано. Одобрението е впечатляващо.
Месец по-късно творбата е изпълнена за първи път в Москва под диригентството на Николай Рубинщайн. Успехът е толкова голям, че в следващите седмици симфонията е изпълнена още няколко пъти и то по молба на публиката. Композиторът получава 300 сребърни рубли за представянето на произведението.
Чайковски винаги е смятал, че Камаринская на Михаил Глинка стои в основата на цялата руска симфонична школа. Композиторът използва народни мотиви в ранното си творчество, но сега иска да включи мелодиите като същински симфоничен материал. И така в първата част на Симфония №2 място намира мотив от народната песен „Вниз по матушке Волге”. Във втората част композиторът включва фрагменти от сватбеното шествие в ранната си опера Ундина, но също и цитати от руската песен Пряди, моя пряха. В третата част няма популярна мелодия, но тя носи цялостния народностен характер на творбата. Във финала на симфонията звучи още по-познатата украинска песен Журавель, която в началото е
разработена тържествено и величествено, следват нежни романтични моменти, за да се стигне до последните акорди на необуздана радост.


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам