- 08.10.2018
- Posted by: admin
- Category: News

Ученици от казанлъшкото село Енина спечелиха детска площадка за своето училище Христо Ботев от конкурса на EVN за енергийни уроци. Днес, в присъствието на ученици, техни родители и жители на с. Енина лентата на новата придобивка беше прерязана от Жанет Стойчева, член на управителния съвет на EVN България Електроснабдяване, Детелина Начева – директор на Основно училище Христо Ботев, Веселин Андреев, кмет на с. Енина, Румяна Сандалова – старши експерт Образование в Община Казанлък и Александър Попов – експерт от Министерството на образованието и науката.
Спортната площадка е наградата, която учениците от 4-ти клас спечелиха в конкурса на EVN България за учебната 2017/18 година за изработване на макет на тема Екоград. Макетът представи идеите на учениците за екологичен град, в който потреблението на енергия и вода е енергийно ефективно, разумно и екологично.
Конкурсът е част от дългосрочната инициатива на EVN Часът на Иви и Енчо. Занимателни обучения за енергия и екология. ОУ Христо Ботев участва в програмата от учебната 2015/16 година, като до този момент над 120 деца от село Енина и околностите са преминали обучения за разумно използване на енергията.
За цяла Югоизточна България програмата на EVN за настоящата 2018/19 учебна година включва обучения за 12 000 ученици от 2-ри, 3-ти и 4-ти клас в общо 57 училища.
Компанията стартира обученията по енергийна ефективност в училищата през 2009 г., като до края на учебната 2018/19 г. общо над 32 100 ученици ще са преминали обучения за разумно използване на природните ресурси. Уроците се провеждат от преподавателите в 4 учебни часа през годината в Часа на класа. Инициативата има за цел изграждане на самосъзнание сред подрастващите за разумно и безопасно използване на енергията и опазване на околната среда.