За първи път японска опера в Стара Загора

afish 68 na 48 sm korekcii 2Бялата армия на Тайра губи. Може ли една смела идея да върне бойния дух – на малка лодка силуетът на една жена, Аой, в ръце държи алено ветрило, с което предизвиква за последно червената армия на Минамото. С тази почти невъзможна мисия се нагърбва отличният стрелец Йоичи. Жените от рода на Тайра са изправени пред неизбежна гибел. Битка на живот и смърт за предводителя на Минамото – Йошицуне и неговия воин Йоичи.
Съдбовната стрела лети…
На 6 септември с първото събитие в Пловдив започнаха 29-ти Дни на японската култура в България 2018 г. Събитията в програмата се реализират от Посолството на Япония в Република България.
За първи път в рамките на изключително интересната и наситена програма японската компанияШикоку Никикай и Държавна опера-Стара Загора ще представят в България на сцената на Старозагорска опера – Аленото ветрило – опера от Кумико Танака, либрето Кейдзо Ямамото, по идея на Кейдзо Ямамото и Кенджи Вакай, диригент е Маестро Шунго Морияма.
Премиерата е на 6 октомври от 19 часа и е включена и в програмата на Община Стара Загора по случай празника на града – 5 октомври.
В операта участват японските изпълнители Рика Куниката, Кенджи Вакаи, Рика Ватанабе, Шьова Маеда, Мегуми Кумано, Шинджи Намикава, Кадзуми Муракава, Чиеми Нишимура. Режисьор на „Аленото ветрило“ е Шинджи Тава, осветлението е на Кенджи Юноки, оператор на субтитри е Маюми Ояма /субтитри на български език/.
Участват още хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора и хор на Шикоку Никикай. Целият екип от японска страна наброява 24 изпълнители, хор, ръководство и сътрудници.
В операта присъстват реални събития от историята на Япония. През 1185 г. остров Яшима в Шикоку става сцена на сублимния сблъсък между двата враждуващи клана на Тайра (Хейке) и Минамото (Генджи). Драматичните събития са описани вълнуващо в шедьовъра на японската средновековна литература „Повест за Хейке“. Историята за аленото ветрило е добре позната на всеки японец.
Този епизод е поставен на оперна сцена за първи път през 2016 г. на мястото на историческите събития – гр. Такамацу в Шикоку. След второто изпълнение на операта през 2017 г. отново там, третото представяне ще бъде за пръв и единствен път в България, на сцената на Старозагорската опера.
Шикоку Никикай е организация с 45 годишна история, която се стреми да развива и популяризира оперното изкуство по територията на остров Шикоку. Всяка година тя поставя на сцена японски и европейски оперни творби.
Съдържание:
След битката в Ичи-но Тани войските на Тайра са се оттеглили в Яшима. Аой, загубила сина си и любимия си съпруг Ацумори, е потънала в скръб.
Към нея се обръща Нии-доно, законна съпруга на Кийомори и баба на невръстния император, и съветва Аой да приеме смъртта достойно, както подобава на истинска съпруга на самурай.
В този момент войските на Минамото нападат неочаквано лагера на Тайра. Войниците изпадат в паника.
В хаоса на отстъплението Аой вижда Кенре-монин, майката на император Антоку, която иска да спаси чедото си.
Нии-доно крои план за съответна реакция и предизвикателство към войските на Минамото – чрез ветрилото на мъртвия господар Кийомори.
Жените от рода Тайра предусещат приближаването на смъртта. Сред яростната битка образите на Йошицуне и Йончи, и жаждата за живот в лагера на Минамото.
Една единствена стрела ще промени съдбата на всички.


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам