Старозагорци се поклониха пред паметта на героите загинали за освобождението на града и България

1IMG 4244 2Признателни потомци сведоха глава днес пред паметниците на хилядите знайни и незнайни герои дали живота си за освобождението на Стара Загора и България по повод 141 години от боевете за Стара Загора по време на Руско-турската освободителна война /1877-1878 г./ и 140 години от Освобождението на България.
На това място всеки от нас се чувства преди всичко българин. Те се биха за нас, те направиха така, че да я има България, каза заместник-председателят на Народното събрание Емил Христов пред паметника на загиналите българи и руси в Джуранлийския бой. Той призова към единство, каквото е имало тогава, за да се върне надеждата. Поклон пред паметта им и да бъдем достойни техни последователи, каза още Емил Христов.
На ритуала присъстваха Иванка Сотирова, заместник-кмет на Община Стара Загора, цялото ръководствона Областната управа водено от областния управител Гергана Микова, общински съветници, кметове на околните села, признателни граждани.
Самодейци от Горно Ботево, Дълбоки и Калитиново изпълниха патриотични песни свързани с Руско-турската освободителна война.
Под звуците на националния химн военни поднесоха венци от Община Стара Загора и Областната управа. Признателните потомци засипаха паметника с цветя.
Паметникът на Джуранлийския бой е първият издигнат в Старозагорска област след Освобождението на България, през 1881 година. На 31 юли 1877 г. Стара Загора е превзета от армията на Сюлейман паша след много тежки боеве, в които участва и българското опълчение. При с. Джуранлии, се водят героични сражения по време на Руско-турската освободителна война. Историческите данни сочат, че в района, където е издигнат паметникът, на 17 и 18 юли (ст.стил) 1877 г. се е водила решителна битка между отряда на херцог Николай Максимилианович и многочислена турска кавалерия, дислоцирана в с.Джуранлии (днес Калитиново). Според командира на Първа бригада на българското опълчение – полковник Ф.М. Прерадович, щабът на херцог Максимилианович е бил разположен на могилата, където 4 години по-късно е изграден паметникът.

 

1IMG 4279

 

През 2017 г. красивият паметник бе реставриран от реставратора Никола Стоянов и екипа му. Възстановен бе руският императорски герб, каменната сфера и православният мраморен кръст на върха на 13-метровия паметник. Извършена е хидрофобизация на целия монумент със специално вещество, което не позволява на влагата да достига до камъка. Възстановени са надписите от южната и северната страна и вътрешния кант в кръста със златен бронз. Монументът е построен върху могила по типовия проект на архитект Вокар и представлява каменна четиристранна пресечена пирамида завършваща с кръст.

 

1IMG 4317

 

Боевете край Стара Загора, които се водят на 19/31 юли 1877 г., се считат за бойното кръщение на Българското опълчение. В сражението участват Старозагорският руски гарнизон, в чийто състав са дружини на Българското опълчение, и Централната турска армия. Едновременно с боевете край Стара Загора се водят сражения при Нова Загора и Джуранли.
Венци и цветя бяха положени и на Мемориален комплекс Бранителите на Стара Загора, Мавзолей – костница 19 юлий 1877, Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на Защитниците на Стара Загора и Паметника на загиналите във войните старозагорци.


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам