Уникална 300-годишна цигулка пристига в Казанлък

300 годишна цигулкаИзключително ценна цигулка – на 3 века, пристига в Казанлък в рамките на 115-тия Фестивал на розата и провеждащият се за първи път в България Международен конкурс за съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара.
Редкият музикален инструмент Guarneri del Gesu 1742- Ricci датира от 1734 година и е дело на прочутия италиански майстор – лютиер Джузепе Гуарнери. 300-годишната цигулка е притежание на частен колекционер от Китай. Тя ще остане в Казанлък само 24 часа. Жителите и гостите на града на розите ще могат да видят ценното бижу, произведение на изкуството в Музей на розата.
Музикалният инструмент пристига специално за конкурса, който ще събере на едно място жури от световноизвестни и признати майстори – лютиери. Именно те са журито, което издава най-престижните сертификати за цигулки – оценката на името на Антонио Страдивари,живял и изработвал своите инструменти през XVII-XVIII век в Кремона, Италия. Възпитаник на най-престижната италианска школа – Кремонската, е и неговият съвременник Джузепе Гуарнери, чиято 300-годишна цигулка ще остане в Казанлък на 2 и 3 юни.
За Гуарнери, който е роден през 1698 г., днес се знае сравнително малко. Славата му идва едва след смъртта му – 1744 г. И до ден днешен никой все още не разгадал тайната на неговото майсторство и не може да каже от къде е вълшебният звук на изработените от него инструменти. Мнозина казват, че звукът от творенията на Страдивари бил звезден, а на Гуарнери – божествен.
Днес на цигулките, измайсторени от ръцете на великия Джузепе Гуарнери, свирят само най-добрите и признати в световен мащаб виртуози. Творенията на италианеца остават все така неподвластни на времето.
В дните на 115-тия Фестивал на розата Международният конкурс за съвременно лютиерство ще бъде съпътстван и от два класически концерта в Музей на розата:
  • 01.06. – 19.00 часа – класически концерт  на струнен квартет КласикАрт
  • 02.06. – 18.00 часа – церемония по награждаване и концерт на камерен ансамбъл за класическа музика Софийски солисти
Изложбата на световните струнни музикални инструменти, участници в конкурса, ще остане в Казанлък до 22 юни 2018 г.


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам