- 02.05.2018
- Posted by: admin
- Category: News
No Comments


Виктор Юго и Джузепе Верди са двама велики автори, чиито творчески пътища се пресичат в операта Риголето. Верди създава музиката през 1850 година по драмата на Юго Кралят се забавлява.Заради ироничния си политически оттенък, текстът предизвиква скандал във Франция в началото на 30-те години на 19 век, което е причината години наред идеята за създаване на оперна творба да бъде атакувана от цензурата, преди още да бъде завършена от Верди. Но прочутият композитор не се отказва . Той елиминира от постановката всички исторически лица, премества действието от Париж в Мантуа, Италия. Наместо крал, в Риголето главен герой става придворният шут, който е прекръстен от Трибуле на Риголето и така операта получава своето име.
Премиерата през 1851 г.в театър Ла Фениче, Венеция има страхотен успех. Верди е аплодиран след всеки музикален номер. Сам композиторът е доволен от музиката си и в едно писмо оттогава споделя: Никога може би няма да напиша нещо по-хубаво. Няколко месеца след премиерата във Венеция Риголето се представя в много италиански и чужди оперни центрове – Будапеща, Прага, Лондон, Виена. В Париж е поставена значително по-късно поради несъгласието на Юго с направените промени.В крайна сметка, виждайки операта на френска сцена, големият френски писател е удивен от въздействието й . Триумфът на Риголето продължава и до днес.
Първата премиера на операта Риголето на Старозагорска сцена се е състояла през месец юни 1934.Режисьор е бил Николай Беков, художници – Никола Аръшев и д-р Бучински, хормайстор – Златан Станчев и диригент Петър Спиридонов. Следващи постановки са реализирани през 1958, 1964, 1977, 1993 и 1999 година.