Откри се изложба – Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа

1SAM 4822От 11 април 2018 г. във фоайе, първи етаж на Регионална библиотека Захарий Княжески – Стара Загора е подредена фотоизложба Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа (Из художествено-документалното наследство на БАН) – във връзка с обявената 2018 – Европейска година на културното наследство и по повод годишнината на Българската академия на науките (началото е като Българско книжовно дружество, учредено на 12 октомври 1869 г., пръв председател – историкът Марин Дринов, род. 1838 г. – поч. 1906 г.).
Експозицията е дело на Научния архив на БАН и включва 22 постера, всеки със самостоятелно заглавие, характеризиращ съдържанието и представящи различни документални свидетелства за дейността на българските художници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоарии спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци – Тодор Г. Влайков, Петко Стайнов, Иван Буреш, Христина Морфова, Добри Христов, Николай Лилиев, Йосип Щросмайер и други. Акцент в изложбата е идеята за обединена Европа, нагледно показана с документи и фотографии от архива на основателя и пръв председател на Българската секция на Паневропейския съюз – акад. Иван Шишманов (1862 – 1928). И други свидетелства, свързани с имената на изтъкнати интелектуалци, политици и общественици, някои от които членовe на БАН. Документите говорят, че България поема по пътя на идеите на паневропеизма за сближаване на европейските народи на културна, икономическа и политическа основа още през 30-те години на XX век. Научният архив на БАН е първият национален архив.
Специално място е отделено на художественото и документално наследство (моливни скици, рисувани от натура, включени по-късно в тритомното издание Дунавска България и Балканът публикувано през 1875, 1882 г. ) на австро-унгарския пътешественик и художник Феликс Филип Каниц (1829 – 1904), подарено на БАН през 1929 и 1936 г. Още едно от безспорните богатства на Академията са славянските и старобългарски ръкописи от ХI до ХIХ век (ранни преписи на История славянобългарская, взаимоучителни таблици, църковнославянски граматики), някои от които върху пергамент. Представени са документи със стопански характер: търговските тефтери от архива на братята дарители Евлоги и Христо Георгиеви; копирните книги на Найден Геров, Михаил Сарафов митрополит Симеон Варненски и Преславски; кореспонденция по научни, културни и държавни въпроси. Експозицията е допълнена с портретни фотографии на личности и снимки от важни събития в културния, научния, политическия, обществения живот у нас и в чужбина. Снимки на селища, етнографски, архитектурни, археологически и други обекти, някои от които вече не съществуват.

 

1SAM 4824

 

Документалните свидетелства са изработени в едни от най-старите ателиета в Европа и в съседни балкански държави. Във фондовете на БАН се съхраняват  някои документи за собственост, свързани с нейната история – крепостен акт за дареното от Софийска община място за построяването на сградата; Акт за полагане на основния камък; скици и планове на сградата от 1890 и 1926 г.

В изложбата присъстват и имена, свързани със Стара Загора: художниците Антон Митов, Димитър Гюдженов, Никола Кожухаров, оперната певица Христина Морфова, поетът и публицист Димитър Подвързачов и, разбира се, поетът Пейо Яворов.

 

1P4110009

 

Експозиция Българският принос в културно-историческото многообразие на Обединена Европа съдържа ценна информация за всеки българин. Представянето й е в периода, съвпадащ с българското председателство на ЕС.
Изложбата е реализирана със съдействието на Регионалния академичен център (РАЦ) – Стара Загора и ще остане до 30 април.
Темата България, културно наследство и обединена Европа ще продължи със следваща мащабна изложба Културно наследство на българите в миграция, през месец май, отново в библиотеката. Но за нея и нейните създатели – по-късно!
Снежана Маринова


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам