- 07.02.2018
- Posted by: admin
- Category: News
No Comments


- Първата е свързана със законодателни промени, които ще извадят на свободния пазар производители на електроенергия,които досега са имали преференциална цена за тази електроенергия и са я продавали директно на НЕК,без да я продават на свободния пазар.Това са т.нар. топлофикации, когенерации, заводски централи, ВЕИ-та над 5 мегавата. След законодателни промени, за които сме си поставили срок началото на март месец,тези производители ще продават енергията си на свободния пазар и ще имат договор за разлика, който ще компенсира разликата между пазарната цена и цената, която те имат като ангажимент по различни директиви от ЕС, поясни депутатът от ГЕРБ. Той допълни, че това ще увеличи ликвидността на свободния пазар на електроенергия в България и ще гарантира, че получаваме реалната пазарна цена за тази електроенергия.
- Втората мярка е свързана с дружествата в енергетиката, които ще предлагат на свободния пазар профилирана електроенергия – отделно дневна и отделно нощна електроенергия. Досега те предлагаха на свободния пазар 24-часови профили, а сега ще предлагат 12-часови дневни и нощни профили, за да може фирмите, които имат нужда само от нощна енергия, да си купуват само такава, и обратното.
- Третата промяна касае т.нар. американски централи. „По тази тема върви комуникация с ЕК за прекратяването на тези договори. Ангажимент на правителството ще бъде да забърза тези разговори с ЕК, така че да може в сравнително кратък срок да прекратим дългосрочните договори за преференциална цена на електроенергията и задължително изкупуване. След като бъде постигнато споразумение и тези централи да продават електроенергията си на свободния пазар“, посочи Добрев.
- Четвърта промяна е разпределителните дружества да купуват технологичните загуби на свободен пазар, да не бъдат вече по регулирана квота от КЕВР, да не бъдат с фиксиран обем на тази електроенергия, а да купуват толкова, колкото им е необходима на свободен пазар по свободно договорени цени.
Делян Добрев определи срещата като изключително конструктивна и поясни, че готвените промени почти напълно ще либерализират свободния пазар, без това да засяга домакинствата по някакъв начин. Този модел не предвижда на този етап промени в регулирания пазар, начинът, по който се определят цените за регулирания пазар за бита. В същото време изграждат до много по-голяма степен свободния пазар така,че да има множество продавачи на електроенергия и да сме сигурни, че цената, която получава бизнесът и индустрията, е пазарна, каза още председателят на ресорната парламентарна комисия.
Ориганална пъбликация БНТ